Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Susza dotyka również Częstochowę oraz nasz region

Facebook Twitter

Takiej suszy nie było w Polsce od 120 lat. Alarmują eksperci. To dotyczy też Częstochowy i powiatu. O ostrożne zachowanie się w lesie apeluje strażacy. Nie ma dnia, żeby nie wyjeżdżano do gaszenia pożarów tras i lasów w naszym regionie.

Niepokojąco przedstawia się też sytuacja hydrologiczna, mówi Radiu Jura Rafał Kusal, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie:

Mamy susze, sytuacja została ogłoszona przez Instytut Badawczy Leśnictwa wskazujący na duże zagrożenie pożarowe w lasach w naszym regionie oraz na niski stany wód. Na dzień dzisiejszy – a te wskaźniki nie różnią się bardzo od tygodnia – na rzece Stradomce: 79 cm, gdzie stan ostrzegawczy wynosi 170; Kucelinka: 162 cm,przy założonym stanie ostrzegawczym wynoszącym 250 cm, oraz Warta: 106 cm wody na dzień dzisiejszy, więc to są stany o około metr niższe, niż stany ostrzegawcze.

– informuje naczelnik Rafał Kusal. Stan wód w rzekach w Częstochowie jest około metra niższy niż stany ostrzegawcze. W niektórych gminach w Polsce wprowadzono już ograniczenia i zakaz podlewania ogródków i trawników. Tak jest między innymi na Lubelszczyźnie i w łódzkiem. A jak jest w Częstochowie?

Na razie żadnych planów ani zakazów nie ma. Nasze ujęcia wód są ujęciami głębinowymi, więc nie mają wpływu na poziomy rzek. Do tej pory nic nie wskazywało aby takie zalecenie zostało wydane. Jedynie Straż Pożarna zwróciła się do leśników o kontrolę ujęć wody w związku z możliwością powstawania pożarów lasów, jak ten w Biebrzańskim Parku Narodowym (…).

– dodaje Rafał Kusal. Sytuację hydrologiczną w naszym regionie Radio Jura monitoruje na bieżąco. Jeśli planujecie wybrać się na spacer do lasu – uważajcie, o pożar w takich okolicznościach nie trudno.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj