Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Stypendia na Politechnice dla studentów, przyszłych inżynierów. Warto się pospieszyć

Facebook Twitter

Zbliża się nowy rok akademicki. Politechnika i częstochowska firma z sektora automotive nawiązały w ostatnich tygodniach współpracę. Studenci, którzy chcą rozpocząć naukę mogą ubiegać się o stypendia w wysokości 15 lub 20 tysięcy złotych w ramach programu „Exact Future”.

Żarki, miejski budżet, Szóstka padła w Konopiskach
fot. Pixabay

W sumie w ciągu trzech lat częstochowska spółka wypłaci ponad 100 stypendiów:

Maciej Mrowiec: Oferta stypendialna jest niezwykle ważna dla nowych studentów. Wiadomo, że dla nich każda forma wsparcia finansowego jest ważna, ale myślę, że w tej współpracy najważniejsze jest to, że studenci dostają możliwość już w czasie studiów uzyskiwania doświadczenia zawodowego. To jest niezwykle istotne, bo to im później otwiera wiele drzwi, jeśli chodzi o pracę w przemyśle po zakończeniu studiów. Taką mamy nadzieję, że to nie będzie jednorazowy konkurs stypendialny, tylko będzie to program dłuższy, długofalowy, gdzie liczba tych studentów zaangażowanych i wymiar wsparcia będzie coraz większy

– mówi Maciej Mrowiec prorektor Politechniki Częstochowskiej. W myśl współpracy Politechnika chce czerpać także cenne wskazówki od przedsiębiorstwa. Na polu biznesowym z lokalnym przemysłem współpracuje już od lat:

Maciej Mrowiec: To się bardzo zmienia na uczelniach. Jesteśmy coraz bardziej otwarci, bo też studenci tego oczekują, że oni chcieliby się uczyć tego, czego później rynek będzie od nich oczekiwał. Faktycznie głos biznesu w radach programowych, jeśli chodzi o programy studiów, jest coraz bardziej słyszalny i uwzględniany w programach. To jest kwestia sformalizowania uwag i procesu czasowego, żeby je wprowadzić. W tej chwili widzę, że w zasadzie wszystkie wydziały idą w tym kierunku, żeby słuchać biznesu i uwzględniać to w programach kształcenia.

Do studentów części wydziałów Politechniki została skierowana oferta programu stypendialnego, współpracujące firmy poszukują jednak nie tylko branżowych inżynierów:

Maciej Mrowiec: Szczególnie poszukujemy inżynierów związanych w sposób kierunkowy z branżą automotive. Natomiast dzisiejszy rynek pracy wymusza dużą elastyczność. Wcale nie przywiązywałbym się do tego, żeby student Wydziału Zarządzania już nie ma żadnych szans, na pewno kierunkowi studenci będą mieć łatwiej, jest to bardziej dla nich pożyteczne, ale myślę, że rynek pracy wymaga też przebranżawiania się studentów. Chyba młodzi ludzie są na to przygotowani. Nie zamykałbym tylko do kierunków technicznych.

Nabór do pierwszej edycji programu trwa tylko do 30 września. Zachęcał Maciej Mrowiec prorektor Politechniki Częstochowskiej.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024