Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Stulecie Senatu: Specjalna wystawa w muzeum. Odwiedź Ratusz do 12 listopada

Facebook Twitter

Dokładnie w stulecie pierwszego posiedzenia zorganizowano w Warszawie specjalną wystawę, teraz krąży po Polsce i właśnie zawitała do Częstochowy. Do soboty (12.11) możemy oglądać w Ratuszu wystawę pt. ,,Stulecie Senatu", co wiąże się ze 104. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Prezentację polecają senator Wojciech Konieczny oraz Katarzyna Jezierska z Muzeum Częstochowskiego:

Wojciech Konieczny: Udało się wystawę ściągnąć do Częstochowy. To dokumentacja dziejów senatu zarówno w I Rzeczypospolitej, jak i tego, co działo się w okresie zaborów, bo również w pewien sposób senat działał, jak i w okresie II Rzeczypospolitej, od narodzin ponownych senatu, czyli od 89 roku, kiedy postanowiono, że senat będzie znowu działał, że będzie parlament dwuizbowy.

Katarzyna Jezierska: Uroczyste wydarzenie, ale i piękna wystawa przypominająca 100-lecie Senatu. Na tę wystawę zapraszamy do 12 listopada. Wstęp na wystawę jest nieodpłatny. Serdecznie Państwa zapraszam.

Ratusz wypełniły archiwalia, zdjęcia i cenne informacje, nie tylko dla młodzieży szkolnej.

Wojciech Konieczny: Senat miał różne znaczenie w różnych wiekach, w różnych 10-leciach i to właśnie jest tutaj ukazane. Cieszę się, że ta wystawa spotkała się z zainteresowaniem również młodzieży. Archiwalne zdjęcia i rzeczy dokumentujące senat z okresu I Rzeczpospolitej, później w okresie międzywojennym i obecnie. To ukazanie roli senatu. Senat kiedyś miał bardzo dużą rolę, właściwie był ważniejszy od Sejmu. Był przy królu na bieżąco, senatorowie doradzali, byli jego najbliższymi współpracownikami. Jest to żywa lekcja historii.

Na ekspozycji w Ratuszu możemy prześledzić historię polskiego parlamentaryzmu, aż po dzisiejsze czasy, gdy Senat odgrywa inną rolę niż kiedyś.

Wojciech Konieczny: Teraz o senacie jest głośno, ponieważ jest pierwszy raz w historii obecnego senatu zdarzyła się taka okoliczność, że większość w senacie jest inna niż większość w sejmie. W okresie międzywojennym też senat miał inne znaczenie, kto inny był wybierany do senatu, dzisiaj też jest pewna różnica w tym, kto może kandydować. Tutaj najważniejsze postaci tzn. marszałkowie senatu, osoby, które odcisnęły piętno na parlamentaryzmie polskim, są ukazane. W kilkadziesiąt minut można się zapoznać i wyjść z inną wiedzą i innym spojrzeniem na senat

– powiedział nam senator Wojciech Konieczny. Wystawa w Ratuszu pt. „Stulecie Senatu” do obejrzenia przez cały tydzień.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 marca 2023