Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Studia jednolite magisterskie – co to? Poradnik dla przyszłych studentów [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

System edukacji wyższej w Polsce charakteryzuje się trójstopniową strukturą studiów. Co to oznacza w praktyce? Studenci mają do wyboru kierunki I i II stopnia, czyli licencjackie i magisterskie, które nie budzą żadnych wątpliwości. Oprócz nich istnieją również studia jednolite magisterskie. Co to takiego? Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości, przygotowując poradnik, który powinien przeczytać każdy przyszły student. Zapraszamy do lektury.

Studia jednolite magisterskie
mat. nadesłany

Studia jednolite magisterskie – co to takiego?

Dopiero rozpoczynasz zapoznawanie się z ofertami różnych uczelni i pierwszy raz spotykasz się z określeniem „studia jednolite magisterskie”? Co to takiego? Najprościej mówiąc, to forma kształcenia, dzięki której możesz od razu zdobyć tytuł magistra. W praktyce oznacza to pominięcie etapu licencjackiego i połączenie studiów I i II stopnia w jedność. Popularnymi przykładami są medycyna i prawo jednolite magisterskie.

A ile trwają studia jednolite magisterskie? Jeśli obawiasz się, że wybierając tę ścieżkę kształcenia, spędzisz więcej lat na uczelni, to uspokajamy – z uwagi na to, że są one swego rodzaju hybrydą, jednolite studia magisterskie trwają najczęściej 5 lat. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 listopada 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie studiów studia jednolite magisterskie trwają od 9 do 12 semestrów w przypadku kształcenia stacjonarnego. Studenci kierunków niestacjonarnych mogą czasami spotkać się z koniecznością dłuższego studiowania. Są to jednak naprawdę rzadkie przypadki.

Jakie kierunki studiów jednolitych magisterskich masz do wyboru?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, najpopularniejszym przykładem jest prawo na jednolitych studiach magisterskich. Żadna uczelnia nie oferuje ani licencjatu, ani magisterki (nie dotyczy to pokrewnych ścieżek, np. prawa w biznesie). Jak się okazuje, w Polsce można spotkać więcej takich kierunków. To np. lekarski, lekarsko-dentystyczny, pedagogika specjalna, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, farmacja, weterynaria czy fizjoterapia.

Oprócz nich można wyróżnić również kierunki, które mogą, ale nie muszą być realizowane w ramach studiów jednolitych magisterskich. Ich lista obejmuje między innymi psychologię, architekturę czy logopedię.

Dlaczego jednolite studia magisterskie to dobry wybór?

Zastanawiasz się, czy warto zapisać się na jednolite studia magisterskie? Tak naprawdę, jeśli interesujący cię kierunek jest realizowany wyłącznie w tym trybie, to nie masz za bardzo wyboru. Dodatkowo takie studia mają wiele zalet. To np.:

  • obowiązek przygotowania tylko jednej pracy dyplomowej i przystąpienia do egzaminu tylko raz;
  • dostępność licznych specjalności realizowanych w ramach studiów;
  • spójny program, w którym kolejne przedmioty się uzupełniają, zamiast się powtarzać (częsty problem, na który zwracają uwagę studenci zdobywający wykształcenie wyższe na studiach I i II stopnia);
  • jeszcze mniej formalności i udział tylko w jednej rekrutacji.

Brzmi zachęcająco? Sprawdź studia jednolite magisterskie w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego: https://studia-online.pl/studia-jednolite-magisterskie

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj