Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Studenci wrócili również na częstochowski uniwersytet. UJD po inauguracji Nowego Roku akademickiego

Facebook Twitter

W środę (05.10.) na UJD w Częstochowie odbyła się już 52. inauguracja roku akademickiego. Od czterech lat uczelnia wita studentów już jako uniwersytet.

Na razie tzw. przymiotnikowy: humanistyczno-przyrodniczy, ale jego władze już zapowiadają rozpoczęcie starań o przemianowanie na uniwersytet klasyczny:

prof. Anna Wypych–Gawrońska: W tym roku zamierzamy wystąpić z wnioskiem o zmianę nazwy uczelni. Wyniki ewaluacji pozwalają nam taki wniosek przygotować. Z tego powodu będzie to wielkie wydarzenie, jeżeli tę zgodę – która musi wyrazić parlament RP – uzyskamy. W tym roku wchodzimy z poczuciem pełnej odpowiedzialności do każdego zadania, każdego kierunku studiów,  kształcenia, czy badań naukowych. Z pewnością kierunek lekarski stanowi wyzwanie Nowego Roku Akademickiego.

– zapowiada dalsze starania prof. Anna Wypych–Gawrońska, rektor Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Nowy rok akademicki ma przynieść społeczności w mieście wiele wyzwań, nie tylko tych związanych z rozwojem uczelni:

prof. Anna Wypych–Gawrońska: Mamy tak naprawdę trzy kryzysy. Wciąż przecież trwa stan zagrożenia epidemicznego, istnieje poważny kryzys związany z wojną w Ukrainie oraz ten, który pojawia się właśnie teraz, czyli związany z sytuacją energetyczną i inflacją. To też jest poczucie odpowiedzialności wobec społeczności uczelni, wobec otoczenia, bo przecież w takich sytuacjach uczelnia nie funkcjonuje odrębnie. Przygotowujemy się do kolejnych kierunków, nie poprzestajemy na tych, które uruchomiliśmy. Z pewnością będziemy w tym roku przygotowywać kierunek Ratownictwo Medyczne i nie tylko.

– dodaje rektor częstochowskiego uniwersytetu. W nowym roku będzie studiować tutaj ponad 5 tys. studentów i doktorantów. W głównej mierze mają uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych, aby aktywniej angażować się w życie akademickie. Na to czekali też dotychczasowi studenci, którzy zapowiadają intensywne najbliższe miesiące:

Monika Mazur: Z pewnością obfite w naukę, dlatego, że spotykamy się już na uczelni, nie ma trybu zdalnego. Cieszymy się, bo możemy działać, możemy występować – jesteśmy kierunkiem artystycznym – więc to dla nas bardzo dobra informacja. Dzisiaj mamy pierwszy występ chóru akademickiego – bo jest to inauguracja Roku Akademickiego, a w przyszłości będą występy w Filharmonii Częstochowskiej.

– mówiła nam Monika Mazur, studentka 3 roku muzyki w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie im. Jana Długosza.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024