Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Strażnicy miejscy w gotowości dla bezpieczeństwa i pomocy pielgrzymom

Facebook Twitter

Do połowy sierpnia potrwa wyjątkowo pracowity czas dla miejskich służb. Już teraz w pomoc dla pielgrzymów, którzy przybywają do klasztoru na Jasnej Górze, angażują się strażnicy miejscy.

fot. sm.czestochowa.pl

Jesteśmy przygotowani na pracę w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które wierni z kraju i ze świata obchodzą właśnie w Częstochowie, mówi rzecznik Artur Kucharski:

Artur Kucharski: Co roku zabezpieczamy szczyt pielgrzymkowy. Sierpień to taki czas, kiedy wszyscy praktycznie pracujemy, nie ma u nas urlopów, bo każda osoba jest bardzo ważna w tym czasie, aby dobrze zabezpieczyć przyjście bardzo dużej ilości turystów, pielgrzymów, pątników do Częstochowy i na Jasną Górę. Prowadzimy wzmożone kontrole na trasach wejść pielgrzymek do Częstochowy, kontrolujemy dworce PKS, PKP, okolice Jasnej Góry, ścisłe centrum Częstochowy, czyli tam, gdzie gromadzą się pielgrzymi.

Mniejsze grupy zorganizowane i indywidualni pielgrzymi docierają na Jasną Górę w ostatnich dniach, ale od 11 do 15 sierpnia do miasta przybywa co roku kilkadziesiąt pielgrzymek. W tym sezonie są znowu bardziej liczne, jak w okresie sprzed pandemii.

Artur Kucharski: Oprócz tego, że dbamy o zachowanie spokoju porządku publicznego, również udzielamy turystom, pielgrzymom wszelkich wskazówek, rad, informacji. O to co widząc osobę mundurową pytają, jeśli jesteśmy w stanie odpowiedzieć na te pytania, to oczywiście pomagamy. Apelujemy, aby każda taka osoba starsza czy też małe dziecko miało przy sobie karteczkę z numerem telefonu do najbliższego członka rodziny czy do kierownika wycieczki, autokaru. Jeżeli taka osoba się zagubi, to my szybko zadzwonimy, ustalimy gdzie taką osobę podwieźć, gdzie taką osobę odprowadzić i wtedy nie będzie problemu z długotrwałym i żmudnym ustalaniem personaliów, adresu zamieszkania.

Apele o zachowanie bezpieczeństwa i właściwe przygotowanie mundurowi przypominają co roku. O zbliżającym się szczycie pielgrzymkowym mówił Artur Kucharski ze Straży Miejskiej w Częstochowie.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023