Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Strażacy z całej Polski zmagali się w siatkarskich mistrzostwach w Częstochowie

Facebook Twitter

W Częstochowie byliśmy gospodarzami 37. Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej strażaków z Państwowej Straży Pożarnej (11-12.10.). Na co dzień walczą z ogniem i innymi zagrożeniami, w wolnej chwili poświęcają czas na sport. Tym razem walczyły na siatkarskim parkiecie drużyny z całej Polski.

Dwudniowe mistrzostwa miały miejsce w Hali Sportowej Częstochowa.

Piotr Placek: Sport w życiu strażaka jest bardzo ważny i istotny. Każda z komend wojewódzkich, każda szkoła pożarnicza ma swoich reprezentantów w różnych dyscyplinach, w tym przypadku w Częstochowie jeśli chodzi o siatkówkę, witamy 14 drużyny z 11 województw i trzy szkoły pożarnicze.

RADIO JURA: Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów. Jak im idzie do tej pory?

Piotr Placek: Bardzo dobrze, wygrali pierwszy mecz, teraz są w trakcie drugiego spotkania. Spoglądam na tablicę, wyniki aktualnie jest remisowy, ale kadeci zagrzewają do walki. Myślę, że ten mecz też skończy się dla nas pomyślnie.

Mariusz Osyra rozmawiał z komendantem Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, mówił st. bryg. Piotr Placek.

Gra w piłkę siatkową pozwala odreagować często bardzo trudną służbę…

Adam Kurek: Siatkówka wiąże ludzi. Jest to gra w drużynie, jeden drugiemu musi pomagać, tak samo jest w Państwowej Straży Pożarnej. Istotą jest to, że te relacje są bliższe. Jesteśmy zależni od kogoś.

RADIO JURA: Dużo elementów wspólnych zarówno w grze zespołowej jak i w służbie…

Adam Kurek: Zgadza się. Mogę nawet porównać. Jeśli chodzi o stres. Byłem kiedyś czynnym siatkarzem zawodowym. Zawsze ten stres był krótko trwały dokładnie taki sam jak w PSP. Stres jest olbrzymi, ale krótko trwały. Przyjechały drużyny ze wszystkich województw, poznaliśmy się na nowo. To był świetny pomysł.

Ocenia Adam Kurek, były siatkarz zawodowy i czynny strażak, zastępca dowódcy jednostki strażaków z Nysy.

Siatkówka i siatkówka plażowa stała się też sposobem na życie dla Jędrzeja Brożyniaka, z CSPSP w Częstochowie:

Jędrzej Brożyniak: Z pewnością to odskocznia. Podczas wysiłku fizycznego stres i napięcie mijają, w ogóle o tym nie myślimy. Sprawność jest bardzo ważna w służbie więc fajnie, że możemy to godzić. Robimy to tak, że między służbami, gdy mamy tego czasu więcej dla siebie podejmują aktywność i sprawia nam to dużą przyjemność. Gram np. siatkówkę plażową jeżdżąc po świecie, zdobywając najwyższe wyniki na szczeblu eliminacji Mistrzostw Polski. To wymaga oprócz tego ogromnej chęci, determinacji i wsparcia rodzin, dowódców oraz kolegów. To duża łamigłówka logistyczna ale da się wszystko pogodzić nie zaniedbując żadnego z tych filarów życia.

Podczas 37. Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej Strażaków rozgrywanych w Częstochowie, byliśmy z mikrofonem Radia Jura. Rozmawiał Mariusz Osyra.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 marca 2024