Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Stowarzyszenie Cz-Art przeciwko mowie nienawiści ze międzynarodowymi warsztatami

Facebook Twitter

Częstochowskie Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży Cz-Art przeciwdziała aktywnie mowie nienawiści. Specjalne warsztaty skierowało do częstochowskich licealistów.

Aktywne zajęcia to część międzynarodowego projektu zatytułowanego „Together to get there” współfinansowanego z środków Unii Europejskiej i programu Erasmus Plus.

Wracamy tutaj aby dzielić się owocami naszej pracy. Jesteśmy wolontariuszkami w stowarzyszeniu Cz-Art i razem jeździmy w różne ciekawe miejsca aby realizować we współpracy z innymi krajami projekt dotyczący mowy nienawiści.

Różne grupy wiekowe i coraz młodsze. Pracujemy i w szkołach podstawowych czy liceach i ze studentami. Widzimy jak szeroko ten problem dotyka w każdej kategorii wiekowej. Wiemy, że te warsztaty są tym, co powinniśmy realizować.

– pytaliśmy Malwinę Stefańską oraz Małgorzatę Górę, prowadzące warsztaty z młodzieżą. Warsztaty dotyczące przeciwdziałania mowie nienawiści mają przynieść wymierne efekty. Nie tylko uwrażliwić na konieczność walki z hejtem wokół nas.

Nasz projekt opiera się na tym, aby wspólnie z przedstawicielami z innych krajów tworzyć coś, co będzie uniwersalne (…). Budujemy razem metody, ćwiczenia oraz warsztaty które potem każdy, zjeżdżając do swoich krajów realizuje. Jest to ciekawe, jest to interaktywne, bardzo energetyczne i mamy nadzieję, że coś z tego zostanie i pójdzie dalej.

Wszystko poprzez wspólne ćwiczenia, zabawy interaktywne i wymianę spostrzeżeń, mówi wolontariuszka Małgorzata Góra. Warsztatowe doświadczenia podsłuchiwaliśmy z mikrofonem Radia Jura. Jak mówią przedstawiciele stowarzyszenia, problem dotyka wszystkich, a z mową nienawiści stykają się młodzi ludzie z wielu krajów:

To jest  hejt w internecie, który szerzy się najbardziej. Jest to też „bullying” w szkołach, nietolerancja ze względu na preferencje seksualne, kolor skóry, czy pochodzenie. To bardzo aktualny temat.

Nasz projekt składa się z kilku szkoleń. Po prowadzonych warsztatach rozmawiamy ze sobą o tym jak to wygląda w danym kraju. Każdy z krajów, który bierze w tym udział, zmaga się z tym problemem w podobny sposób (…). Myślę, że fajne jest to, że możemy dzielić się różnymi rozwiązaniami i doświadczeniami – ale z pewnością dotyczy to nas wszystkich globalnie.

Celem prowadzonych warsztatów jest poszerzenie perspektywy młodzieży i uświadomienie zagrożenia. Uczestnicy i organizatorzy szukali też pomysłów, jak można zapobiegać i przeciwdziałać mowie nienawiści. Mówiły Malwina i Małgorzata, wolontariuszki Stowarzyszenia Cz-Art.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 lutego 2023