Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Stowarzyszenie Amazonki świętuje 25 lat działalności. W planach specjalna pielgrzymka i koncert

Facebook Twitter

Amazonki świętują i pielgrzymują na Jasną Górę. 30 września i 1 października częstochowskie stowarzyszenie obchodzi 25-lecie swojej działalności.

Prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki, Elżbieta Markowska

W tym okresie od lokalnej grupy wspierających się wzajemnie kobiet, przeobraziły się w prężnie działającą organizację, która zajmuje się profilaktyką, projektami pomocowymi i edukacją. Nasz reporter rozmawiał z prezes częstochowskiego stowarzyszenia Elżbietą Markowską.

Elżbieta Markowska: Jeśli chodzi o Stowarzyszenia Amazonek, w naszym rejonie śląskim – 26 klubów to jest sporo. Tutaj też się wspieramy. W całej Polsce jest ponad 220 klubów, więc to jest jedna wielka amazońska rodzina. Dajemy przykład wszystkim organizacjom, że nie trzeba się zamykać, nie trzeba zostawać w domu pomimo trudności takich jak była pandemia. Są trudności z utrzymaniem tych stowarzyszeń. Z realizacją swoich celów statutowych. My się nie poddajemy. Nasza misja, która jest misją amazońską – pomagając innym pomagamy sobie – jest cudownym przesłaniem dla wszystkich.

Okrągła rocznica działalności łączy się w czasie z kolejną pielgrzymką Amazonek do klasztoru na Jasnej Górze – 1 października…

Elżbieta Markowska: Jest to 25-lecie częstochowskich Stowarzyszenia Amazonek oraz 25 Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę. To jest wielkie i ważne święto dla wszystkich kobiet. Przybywają tutaj dosyć licznie. Ja nie założyłam stowarzyszenia. Założyła je Ania Stefańczyk i to ona była inicjatorka tych ogólnopolskich pielgrzymek. Na pierwszej pielgrzymce było około 100 osób, a teraz jest ich około 10 tysięcy.

Dzień wcześniej świętowanie i okazja do spotkania przy jubileuszu Amazonek w Filharmonii Częstochowskiej. Zaplanowano prawdziwe muzyczne święto 30 września, z udziałem specjalnych gości i zaproszonych artystów.

Elżbieta Markowska: W trakcie koncertu Barwy Jesieni, będziemy również obchodzić 25-lecie stowarzyszenia. Oprócz tego, że będą podziękowania, przepiękny koncert wykonają big-band z Teatru Nowego w Chorzowie oraz soliści, Marta Król i Wojciech Myrczek. Przyjeżdża do nas amerykański trębacz, Gary Guthman, który wystąpi tutaj charytatywnie. Chce on dołączyć się do nas i nieść tę pomoc, wsparcie kobietom po raku piersi. To będzie uczta dla duszy, przy której mile spędzimy czas.

Koncert jubileuszowy w Filharmonii Częstochowskiej rozpoczyna się o godz. 17.00.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022