Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Stowarzyszenie Amazonek Częstochowskich o zdrowiu młodzieży i dorosłych. Spotkania ze szczególnym apelem do panów

Facebook Twitter

Stowarzyszenie Amazonek Częstochowskich nie zatrzymuje się w swoich działaniach profilaktycznych, na rzecz większego uświadamiania w temacie walki z rakiem. Takie choroby dotykają coraz młodszych ludzi, dlatego do uczniów i uczennic szkół średnich adresowane są ostatnie spotkania, pogadanki i szkolenia z zakresu samobadania.

Stowarzyszenie Amazonek Częstochowskich
Prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki, Elżbieta Markowska

Stowarzyszenie Amazonek Częstochowskich o zdrowiu młodzieży i dorosłych

Profilaktyka trafia też do kolejnych prywatnych firm, instytucji i częstochowskich zakładów pracy:

Elżbieta Markowska: Miałyśmy dużo akcji w szkołach. Dalej pracujemy z dziećmi, z młodzieżą. To się cieszy dosyć dużym zainteresowaniem, ale również zakłady pracy. Współpracujemy z Narodowym Funduszem Zdrowia, spotykamy się w sądzie, z pracownicami sądu oraz byłyśmy w ZUSie, w Urzędzie Skarbowym. Dużo zakładów pracy zaczyna nas zapraszać. Ale my tylko nie działamy w kontekście samych pań, ale również myślimy o mężczyznach. Staramy się edukować również mężczyzn, mówić, żeby zadbali o siebie.

Jak mówi Elżbieta Markowska, prezes częstochowskich Amazonek, ważne aby świadomość dotycząca zagrożeń chorobami nowotworowymi nie była adresowana tylko do pań.

Spotkania ze szczególnym apelem do panów

Coraz częściej podejmowane akcje obejmują również mężczyzn. Szczególnie, że w przypadku problemów onkologicznych panowie zbyt późno trafiają do specjalistów:

Elżbieta Markowska: Mężczyźni to największa grupa osób, która właściwie nie dba o siebie i to jest taka bolączka. Przychodzicie dosyć za późno często do lekarzy, w takim stadium, kiedy już właściwie rozkładają lekarze ręce, bo nie wiedzą, co robić. Tym bardziej tak, jakbyśmy kompleksowo podeszli do tego i pomyśleli o zdrowiu – kobiety i mężczyźni – myślę, że wtedy byłoby nam dużo łatwiej, żeby zadbali o swoje zdrowie, ale przede wszystkim o zdrowy styl życia. Myśleć o tym, jak się dobrze odżywiać, jak dbać o swoją kondycję, jak bardzo ważny jest ruch, jak bardzo ważna w tym wszystkim jest rodzina

– dodaje prezes Amazonek w Częstochowie – Elżbieta Markowska.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj