Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Stop nielegalnemu graffiti” – ZGM z apelem do mieszkańców

Facebook Twitter

Miejska spółka zarządzająca zasobami mieszkaniowymi znów zmaga się z plagą wandali niszczących ściany budynków. W akcji „Stop nielegalnemu graffiti” chcą zwrócić uwagę częstochowian na problem dewastowanych przez pseudografficiarzy elewacji.

Za koszty odnowienia murów płacimy wszyscy:

Nie musimy zgadzać się na to, by ktoś malował po naszych elewacjach, naszych blokach. Taką akcję prowadzimy już od kilku lat. Mamy pewne sukcesy. Na początku wyznaczyłem nawet nagrodę pieniężną za wskazanie sprawców tego rodzaju czynów. Chodzi nam o legalne graffiti, ponieważ jesteśmy zwolennikami, aby pewne projekty np. były zatwierdzone przez estetyka miejskiego –  murale czy też malarstwo wielkoformatowe to wizytówka miasta

– mówi Paweł Konieczny – prezes ZGM TBS w Częstochowie. Pojawiające się często wulgarne napisy na budynkach wiążą się z wysokimi kosztami ich usuwania lub odnawiania budynków. Piętnujmy te zachowania i reagujmy na podobne dewastacje, mówią urzędnicy:

Wykonanie elewacji budynku to jest bardzo droga rzecz. Ludzie – tu w przypadku wspólnoty – chcą mieszkać w pięknym czystym bloku, elegancko wyglądającym. Natomiast ktoś w celu realizacji jakichś swoich pomysłów, tę elewację niszczy. Są różne malunki, czasami są jakieś hasła kibolskie, czasami hasła, które mają treść polityczną, ale ściany budynków to nie jest dobre miejsce.

W ramach kampanii prowadzone są też akcje edukacyjne dla dzieci, warsztaty czy spotkania z artystami-grafficiarzami. A co z chętnie widzianymi w Częstochowie muralami i malunkami na ścianach?

Nie na każdym budynku można malować, musi być zgoda zarządcy, właściciela, by przede wszystko nie kłuło to, co się namaluje w oczy. Ktoś się do nas zgłasza, że ma jakiś projekt i pytamy, czy takie coś w przestrzeni publicznej może się znaleźć. Odpowiedzi są zwykle twierdzące. Jeżeli jest projekt, miejsce i osoba, która jest odpowiedzialna, to oczywiście taka zgoda następuje

– dodaje prezes ZGM Paweł Konieczny, który przypomina, że graffiti można wykonywać w sposób cywilizowany, zaplanowany i uzgodniony z administratorami budynków.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024