Stadion Rakowa: Obiekt na 15 tys. miejsc mógłby się zmieścić na terenach dawnego Elanexu
Poznaliśmy wstępne studium wykonalności nowego stadionu piłkarskiego w Częstochowie. 15 tysięcy pojemności, lokalizacja na terenach byłego Elanexu, możliwy czas realizacji do 6 lat i szacunkowy koszt inwestycji wraz z parkingami wynoszący 443 mln zł – to główne tezy studium dla planowanego obiektu Rakowa.
Stadion Rakowa: Poznaliśmy wstępne studium wykonalności
Jako najlepszą lokalizację pod obiekt wskazano tereny pofabryczne dawnego Elanexu
-mówi jeden z autorów studium wykonalności opublikowanego przez Urząd Miasta:
Wiesław Smolec: Przede wszystkim teren, jego wielkość, możliwość wpasowania obiektu o 15 tysiącach miejsc siedzących, możliwość łatwego dojazdu, komunikacja, łatwe dojście. Kwestia techniczna to uzbrojenie terenu, tam wszystko się znajduje na miejscu, czyli wszystkie media, aktualnie budowany łącznik z ulicą Krakowską..
Na dokument czekaliśmy prawie 6 miesięcy. Autorzy opracowania przedstawili kilka koncepcji, w tym tę optymalną:
Wiesław Smolec: To dla zarządu miasta jest istotna informacja, potwierdzenie tego, o czym być może myśleli i co wstępnie planowali, my to mam nadzieję potwierdziliśmy, że kierunek to jest właśnie Elanex. Jest kwestia własności gruntu, to jako minus oczywiście, bo trzeba wykupić ten grunt, natomiast właśnie dlatego w tej lokalizacji, żeby wokół stadionu było ta cała strefa multifunkcjonalna, żeby tam się działy rzeczy nie tylko dla kibiców, ale też dla rodzin z dziećmi.
Grafiki pochodzą ze wstępnego studium wykonalności budowy stadionu Rakowa i prezentują: cztery analizowane lokalizacje, schemat funkcjonalny nowego stadionu, możliwości inwestycyjne terenów Elanexu, rysunek stadionu w lokalizacji Elanex, oraz główne wnioski opracowania.
Stadion piątej generacji w planie proponowano w czterech lokalizacjach. Elanex był tą rekomendowaną dla władz miasta. Teraz samorząd oraz przedstawiciele klubu będą analizować wstępne studium. Wyjaśnia atuty proponowanej lokalizacji architekt:
Sebastian Kulik: Elanex to jest centrum miasta, to jest teren w tej chwili zdegradowany, natomiast z olbrzymim potencjałem do rewitalizacji, do zabudowy nie tylko budynkiem stadionu, tylko też funkcjami towarzyszącymi. Taki stadion też sam w sobie pociąga pewne funkcje towarzyszące, tam jest potencjał w samym budynku, w jego najbliższym otoczeniu, plus sam klimat tego Elanexu daje duży potencjał. Jak dokładnie by to docelowo miało wyglądać, to oczywiście na późniejsze lata.
Co na to Raków Częstochowa? Stadion ma szansę powstać w ciągu 5-6 lat. Oceniał prezes Rakowa:
Piotr Obidziński: Cieszę się, że studium potwierdziło to, co pokazywały nasze szacunki i nasze wewnętrzne analizy i też takie przeczucie, czy zdrowy rozsądek, to są dobre informacje. Kluczowe jest, co teraz się stanie merytorycznie, jakie będą następne kroki i konkretne działania, tutaj padły konkretne też daty, więc to będzie dla nas wyznacznik. Nowy stadion, zgodnie z tym, co tutaj koncepcyjnie zostało zaprezentowane, powinien być wizytówką miasta, dla Rakowa miejscem meczowym, a dla wszystkich mieszkańców pięknym miejscem pełnym przyjemnego życia. Wszystko na poziomie koncepcyjnym wygląda dobrze, teraz kwestia działań.
A jakie były inne propozycje? Mówiło się też o pogodzeniu stadionu piłkarskiego z funkcją stadionu żużlowego przy Olsztyńskiej, rozważano dalszą rozbudowę przy ul. Limanowskiego, czy działki rolnicze w pobliżu alei Wojska Polskiego. Tu brak jest niestety uzbrojenia i dróg, a teren jest oddalony od centrum Częstochowy o ok. 6 km.
Czytaj także: