Stadion Rakowa Częstochowa na terenach Elanexu?
Czy proponowany w kosztownym studium wykonalności nowy stadion Rakowa Częstochowa na Starym Mieście ma w ogóle szansę stanąć w tym miejscu? Stowarzyszenie Architektów Polskich z oddziałem w Częstochowie przekazało, że nikt pomysłu nie konsultował z Konserwatorem Zabytków.
Przypomnijmy, że część zespołu budynków mieszkalnych Przędzalni Czesankowej „Motte”, później „Elanex” jest pod konserwatorską ochroną, nawet jeśli dziś przy ul. Krakowskiej znajdują się dawne elementy fabryki przebudowane na późniejsze osiedla robotnicze, a część z zabudowań jest opustoszałych i nieużytkowanych. Niektóre z budynków zostały też ujęte w rejestrze zabytków.
Na studium wykonalności Częstochowa, przypomnijmy, wydała ponad 100 tys. złotych. Jako najlepszą lokalizację dla budowy stadionu wskazano teren dawnego Elanexu, czyli obszar objęty ochroną Konserwatora. Jak poinformował Wojewódzki Urząd w Katowicach, Śląski Konserwator Zabytków nie wydał jednak zaleceń dla studium wykonalności analizującego możliwość budowy stadionu piłkarskiego na tych terenach. Jak czytamy w opublikowanym piśmie, organ zajmujący się ochroną zabytków nie posiada żadnego dokumentu w tej sprawie.
Rejestr zabytków:
Układ urbanistyczny. Zespół budynków mieszkalnych – LINK TUTAJ
PDF z mapą i zaznaczonymi obiektami – LINK TUTAJ
EWIDENCJA zabytków:
Zespół budynków Przędzalni Czesankowej (budynek administracji, dyrekcji, hale fabryczne, pakowalnia, turbinownia, kotłownia z kominem, oddział karbonizacji, narzędziownia, akumulatorownia, stolarnia, wieża ciśnień, sortownia wełny, baza transportu, magazyn surowca, farbiarnia). LINK TUTAJ.
Czytaj także: