Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Sprzeciwiają się niekorzystnym zmianom dla lokatorów. Obywatelski projekt uchwały przekazano do Urzędu Miasta

Facebook Twitter

Sprzeciwiają się niekorzystnym zmianom dla lokatorów zasobów komunalnych przyjętym przez Radę Miasta. Przedstawiciele komitetu mieszkańców przekazali w czwartek (21.10.) do władz Częstochowy, obywatelski projekt uchwały w sprawie zasad sprzedaży lokali mieszkalnych oraz warunków udzielania bonifikat przy ich sprzedaży.

Jak przekonują nie są w stanie wykupić lokali zajmowanych często od kilkudziesięciu lat:

Jest to drugi projekt obywatelski w historii miasta, dotyczy niesprawiedliwości, która spotkała wielu mieszkańców naszego miasta, ponieważ w 2019 roku z dnia na dzień, bez poinformowania obywateli zmieniono uchwałę, która jest bardzo niekorzystna i kilkakrotnie przekracza wartość mieszkania, którą można było nabyć na podstawie uchwały z 2013 roku. Jesteśmy oszukani przez włodarzy miasta i czujemy się pokrzywdzeni

– mówi Zofia Makowska, przedstawicielka komitetu lokatorów.

Jeszcze kilka lat temu mogli dzięki miejskiej bonifikacie wykupić mieszkanie na korzystnych warunkach, teraz cena za lokal wzrosła kilkukrotnie

– mówi częstochowianin Marcin Nocoń.

Jestem w imieniu mojej cioci, która jest osobą niepełnosprawną, mieszka 60 lat pod wskazanym adresem. Na podstawie tej nowej uchwały ciocia za mieszkanie musi zapłacić 115 tys. złotych więcej przy wykupie niż mogła to zrobić wcześniej.

Chodzi o to, żeby przywrócić bonifikaty sprawiedliwe dla ludzi z 2013 roku. Tę uchwałę, którą również parafowała ta sama rada miasta. Kiedy popełniono błąd – w 2013 czy 2019? Nie zmienia się zasad w trakcie gry.

Jak dodaje wspierający inicjatywę częstochowskich lokatorów, radny Piotr Kaliszewski, pod przygotowanym projektem przywracającym korzystne bonifikaty dla lokatorów, zebrali ponad 1300 podpisów. Jest szansa że do tematu wróci więc Rada Miasta:

Mieszkańcy poprosili mnie o to, żebym im pomógł. Postarałem się w jakiś sposób spełnić ich oczekiwania.

Radio JURA: Obywatelski projekt ma szansę przedrzeć się do porządku obrad Rady Miasta?

Na to liczymy. Zobaczymy, jak to będzie. Dotąd było widać, że radni koalicji rządzącej nie słuchają mieszkańców. Zobaczymy, jak to będzie teraz, czy wsłuchają się w głos ludzi.

Radio JURA: Uzyskane poparcie, liczba głosów pod projektem świadczy o tym, że jest to z punktu widzenia mieszkańców ważne.

Tak, ponad 1300 głosów mówi o tym, że jest to dla nich ważny problem.

Z częstochowskim radnym rozmawiał Mariusz Osyra. Społeczny komitet uchwałodawczy chce rozwiązania problemu, dzisiejsze regulacje stawiają lokatorów na przegranej pozycji:

Liczymy na to, że nasi radni pójdą po rozum do głowy i zrozumieją potrzeby mieszkańców. Wchodziliśmy do tych mieszkań na określonych zasadach, że możemy te mieszkania wykupić za określone kwoty, przy określonych bonifikatach. W trakcie gry te zasady zostały zmienione. Przeforsowano tę uchwałę i weszła od razu w życie, blokując nam możliwość jakiegokolwiek wykupu tych mieszkań. Można sobie wmawiać, że ta bonifikata 35% to też jest jakaś możliwość wykupu. Kwoty wzrosły drastycznie. W tym momencie nikogo nie stać na to, dlatego tu jesteśmy i będziemy walczyć do końca

– dodaje przedstawiciel mieszkańców i współautor projektu uchwały Piotr Kapusta. Projekt został złożony do biura przewodniczącego Rady Miasta.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj