Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Spotkanie ze żmiją w naszym regionie jest możliwe. Uważajmy w ogrodach, na działkach czy w lasach

Facebook Twitter

Czerwcowa słoneczna pogoda i zbliżające się wakacje zachęcają nas do częstszych odwiedzin w parkach krajobrazowych Jury czy lasach w regionie. Uważajmy na żmije zygzakowate, ostrzegają przyrodnicy.

fot. Michał_Szlęzak

Bo chociaż gad ten unika człowieka, do takiego spotkania może dojść nawet w ogrodzie:

Wąż ten atakuje tylko wtedy, gdy zostanie do tego zmuszony. Spotykając żmiję należy przede wszystkim zachować spokój i nie zbliżać się do niej, wówczas żmija sama powinna się od nas oddalić. W wypadku, gdy nastąpiło ukąszenie należy unieruchomić pokąsaną kończynę, żmije atakują zwykle do wysokości kostek oraz wezwać pomoc medyczną.

Jak postępować, gdy spotkamy żmiję na swojej drodze, radzi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i jej rzecznik Łukasz Zych. Wystarczy porządkować działki czy przydomowe ogródki aby nie stały się atrakcyjnym miejscem dla żmij. Specjaliści radzą regularnie wykaszać trawę. Gdy doszło jednak do ukąszenia trzeba wezwać pomoc, co jeszcze?

Można zastosować opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia. Pamiętajmy, że ukąszenie w przypadku dorosłego zdrowego człowieka powinno odbyć się bez komplikacji. Większą czujność należy zachować w odniesieniu do osób starszych, dzieci, osób z chorobami serca czy będących pod wpływem alkoholu

– informował Łukasz Zych, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2021