Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Spory problem z jakością wody pitnej dla kilku miejscowości w gminie Wręczyca Wielka. Czy powstanie stacja uzdatniania?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kłobucku ostrzega przed jakością wody pitnej dla Szarlejki i miejscowości Borowe. W gminie Wręczyca Wielka od dłuższego czasu mieszkańcy zasilają się zastępczo wodą z beczkowozów, bo ujęcia którymi administruje gmina mają zbyt duże stężenie azotanów.

Awaria sieci wodociągowej nie ma wody w kranach Sanepid w Kłobucku Więcej za wodę i ścieki
fot. Radio Jura

Szacowany czas czytania: 03:42

Te mogą być szkodliwe dla zdrowia. Najnowsze komunikaty Sanepidu informują o pewnych odstępstwach, wodę z publicznego wodociągu możemy spożywać w niewielkich ilościach:

Edyta Porębińska: Niestabilne wartości azotanów w tych dwóch wodociągach, dlatego tutaj zdecydowano się na wydanie decyzji. Decyzja dotyczy udzielenia zgody na odstępstwo, tzn. dotyczy maksymalnego dopuszczenia stężenia parametrów azotanu do wartości 65 miligramów na litr. Norma mówi, że powinno być azotanów do 50 mg na litr. Wiążą się z tym ograniczenia, jeżeli chodzi o spożywanie takiej wody. Wodociąg nie jest zamknięty.

– mówi Edyta Porębińska, kierownik oddziału nadzoru sanitarnego Powiatowej Stacji Sanepidu w Kłobucku. Na problem jakości wody pitnej w gminie Wręczyca Wielka zwróciła uwagę nasza słuchaczka, również na sposób powiadamiania o problemie samych mieszkańców.

Nie jest wskazane picie tej wody. Gmina proponuje pobieranie wody z beczkowozów, ale wiele osób o tym w ogóle nie wie. Nie ma żadnej formy powiadamiania wszystkich mieszkańców gminy. Informacja o tym zawarta jest na stronie gminy. Jakaś lakoniczna informacja na tablicy ogłoszeń. Jest to zagrożenie bezpośrednie dla niemowląt i dla kobiet w ciąży.

Zaglądajcie na strony urzędowe gminy oraz Sanepidu, tam znajdują się aktualne komunikaty wydawane odnośnie przydatności wody do spożycia z ujęcia Borowe i Szarlejki. Z tych wodociągów zasilane są też inne miejscowości: Nowa Szarlejka, Pierzchno, Wydra, Kalej, Bieżeń, Czarna Wieś, Puszczew, Jezioro, Węglowice oraz Długi Kąt. Problem z dostępnością do wody jest zatem duży. Gmina podjęła inicjatywę skuteczniejszego uzdatniania wody na swoim terenie i chce zaradzić problemowi, słyszymy w tutejszym urzędzie.

Elżbieta Brodacka: Podejmujemy wszelkie możliwe działania w tym kierunku, aby doprowadzić wodę do stanu właściwego. Tak jak już Pani Wójt wcześniej wspomniała, jesteśmy po sesji nadzwyczajnej, podczas której dokonaliśmy przesunięcia pół miliona środków w zakresie możliwości wykonania stacji uzdatniania wody na tych konkretnych dwóch ujęciach, czyli zarówno w miejscowości Borowe, jak również w miejscowości Szarlejka. I mamy nadzieję, że w najbliższym czasie, na przestrzeni najbliższych tygodni uda nam się te wszystkie inwestycje i działania zrealizować tak, aby mieszkańcy już nie mieli wątpliwości co do wody, która aktualnie zgodnie z komunikatami sanepidu ma taki, a nie inny stan.

– deklarowała sekretarz gminy Wręczyca Wielka – Elżbieta Brodacka. Sanepid wydał decyzję na okres dwóch lat co szczególnie zdumiało mieszkańców. Oznacza to, że być może jeszcze przez długi czas będą musieli pozyskiwać zastępczo wodę z innych źródeł. Najważniejsze pytanie brzmi: czy w ogóle mieszkańcy mogą pić wodę z kranu, taką ze zbyt dużym stężeniem azotanów?

Edyta Porębińska: Dzieciom od 3 do 6 lat zaleca się ograniczyć spożycie wody wodociągowej do 250 mililitrów na dobę, dzieciom w wieku od 6 do 12 roku życia do pół litra na dobę, w wieku od 12 do 16 lat jest ograniczenie do litra na dobę. Dla pozostałych konsumentów – dorosłych – zaleca się spożycie wody wodociągowej maksymalnie do półtora litra na dobę. Decyzja wydana na okres dwóch lat. Można taką decyzję wydać maksymalnie na trzy lata, ale w tym przypadku o rok szkoliliśmy więcej i jest wydana na dwa.

Radio Jura: Problem, który będzie się utrzymywał dłuższy czas.

Edyta Porębińska: Myślę, że tutaj gmina już podjęła takie działania, że to będzie dużo krótszy termin.

– z Edytą Porębińską, przedstawicielką Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kłobucku rozmawiał Mariusz Osyra.

Sanepid przekazał ponadto, że mieszkańcy miejscowości Węglowice od numeru porządkowego 4 do numeru 77 zostali przełączeni na wodę przeznaczoną do spożycia z ujęcia w Truskolasach. Woda ta spełnia wymagania co do jakości wody pitnej. Z kolei mieszkańcy wsi Wydry, Nowej Szarlejki z ul. Wręczyckiej oraz w Kalei z ul. Kościelnej, ul. Krótkiej, ul. Ogrodowej i ul. Wręczyckiej zostali przełączeni na wodę przeznaczoną do spożycia z ujęcia Wielki Bór w Częstochowie.

Czytaj także:

REKLAMA