Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Spis Ludności i Mieszkań 2021! Co warto wiedzieć?

Facebook Twitter

Dopiero 1/4 mieszkańców powiatu częstochowskiego wzięła udział w Spisie Powszechnym 2021. Co prawda mamy czas do końca września, ale Grażyna Witkowska, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach, apeluje, aby zrobić to jeszcze przed wakacjami.

Zachęcam wszystkich bardzo gorąco. Dzieci kończą swoje obowiązki szkolne a my swój obowiązek, który mamy wobec tego, żeby ten spis wykonać, wykonajmy, jedźmy na wakacje i miejmy spokojną głowę.

W rejonie Częstochowy spisało się dotychczas około 24 % mieszkańców. To nie jest dobry wynik:

Jest to jeden ze słabszych wyników województwa, dlatego że zdecydowanie dominują i lepiej spisują się powiaty naszego centralnego terenu. Również powiaty, które mamy na południu naszego regionu, one również słabo się spisują. Mamy ciągle nadzieję, że jeszcze duży odcinek czasu przed nami i jeszcze wyrównamy północne i południowe części naszego regionu. Najlepsze gminy to: Bojszowy (ponad 43%), Żarnowiec (41%), Opatów (40,5%), Ornontowice (prawie 40%) i Dębowiec. 

Cechą Polaków jest zostawianie wszystkiego na ostatni moment, ten ostatni moment będzie we wrześniu:

Ten spis jest innym spisem niż każdy dotychczasowo prowadzony, dlatego że to jest spis, w którym po raz pierwszy to my, jako mieszkańcy, mamy obowiązek dokonania samospisu przez internet. To jest taki ewenement, który do tej pory był dobrowolny, a w tym spisie jest obowiązkowy. Obowiązkowo my musimy spisać się przez internet. W sytuacji takiej, kiedy nie mamy takiej możliwości, nie mamy sprzętu komputerowego, nie mamy dostępu do internetu, możemy dokonać tego obowiązku przez telefon. Dopiero w ostatnim rozdaniu zadzwoni do nas rachmistrz lub, jeżeli warunki pandemiczne na to pozwolą, przyjdzie do nas rachmistrz. Ten spis jest inny – to my mamy obowiązek, a w drugiej kolejności występują metody uzupełniające.

Jaka kara grozi nam jeśli nie spełnimy obowiązku samospisania?

Ustawa przewiduje zastosowanie kar, ale staramy się tłumaczyć naszym mieszkańcom o ważności tego spisu. Jak ważne, jak istotne jest to, żebyśmy się naprawdę dobrze policzyli. Od liczby ludności zależy bardzo wiele wskaźników. Jak otworzycie rocznik statystyczny to zobaczycie, ile przeliczeń wskaźników jest na jednego mieszkańca, na 1000 mieszkańców. Żeby można było te wskaźniki publikować, to musimy znać liczbę tych mieszkańców. Nie jest ważne zameldowanie. Ważne jest to, gdzie w dniu 31 marca przebywaliśmy, mieszkaliśmy. Spisują się również nasi obywatele, którzy mieszkają za granicą,  a z Polską łączy ich jeszcze meldunek. Dopóki są zameldowani, są traktowani jako mieszkańcy naszego kraju i też ich wliczamy do naszych statystyk.

Jak wykorzystywane są dane zebrane w czasie spisu powszechnego? Oto przykład:

Chcemy, żeby nasze dzieci poszły do szkół. Wybieramy szkoły dla naszych dzieci. Chcemy, żeby poszły na studia. Nagle się okazuje, ile mamy studentów na uczelniach, jaka jest liczba mieszkańców w tym mieście – czy to jest duże miasto, czy nasze dziecko będzie bezpieczne w tym mieście. Takie proste wybory, z którymi się spotykamy na co dzień, powodują, że tę statystykę ciągle mamy w tle, a nie zawsze wiemy, skąd te dane informacje są, a są właśnie dzięki spisowi i dzięki temu, że my jako mieszkańcy te dane w tym spisie podajemy.

Co należy zrobić, żeby się spisać? W radiu JURA przypominamy:

Jeżeli mamy dostęp do internetu, wchodzimy na stronę spis.gov.pl i tam dokonujemy samospisu. Jeżeli nie mamy takiego dostępu, zapraszamy do Urzędu Miasta, zapraszamy do oddziału Urzędu Statystycznego w Częstochowie, bo tam są przygotowane stanowiska komputerowe do tego, żeby można było dokonać samospisu. Jeżeli nie możemy się spisać przez internet, zadzwońmy na infolinię, i w taki sposób również ten obowiązek dokonamy. Jeżeli nie chcemy zadzwonić na infolinię, nie chcemy spisać się przez internet, to w ostateczności, uzupełniająco zadzwoni do Państwa rachmistrz. Uwaga! Jeżeli zadzwoni do Państwa rachmistrz, nie ma już możliwości odmówienia udzielenia mu informacji. Nie można już wtedy tłumaczyć się, że jeszcze mamy czas, bo trwa samospis do końca września. On trwa dla tych, do których jeszcze nie zadzwonił rachmistrz. Jeżeli rachmistrz zadzwoni takiemu obowiązku spisowemu musimy się już poddać. Jeżeli tłumaczymy się tym, że ja nie chce udzielić informacji przez telefon, bo jeszcze mam czas, to jest traktowane jako odmowa. Jeżeli powiem „przepraszam, teraz nie mam czasu” i umawiamy się na inny dzień/ inną godzinę, to jest naturalna kolej rzeczy. Nie zawsze musimy być dostępni dla rachmistrza. Musimy się umówić na dogodny termin i porę. Wtedy to nie jest traktowane jako odmowa, tylko jako dopełnienie obowiązku.

Warto skorzystać z punktów, jakie Urzędy Statystyczne i Urzędy Miast i Gmin przygotowują w terenie, podczas imprez plenerowych czy wydarzeń:

Mobilne stanowiska do samospisu – tam też serdecznie wszystkich zapraszam, naszych pracowników i pracowników urzędów miast i gmin, bo oni też są odpowiedzialni za ten spis. Właśnie w ich urzędach miast i gmin też są takie stanowiska. Staramy się wszędzie być, na imprezach plenerowych. Niedawno byliśmy w Parku Śląskim. Zachęcam wszystkich, żeby – widząc takie stanowisko do samospisu – podchodzić i spisywać się, bo to jest najlepsza okazja, żeby ten obowiązek wykonać. Przed wakacjami dokonajmy jeszcze ten obowiązek spisowy i na wakacje możemy już jechać z wolną głową

– mówiła w Radiu JURA Grażyna Witkowska, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach.

Infolinia spisowa: 22 279 99 99
Link do spisu TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021