Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Specjalnym biegiem przypomnieli obronę polskiego Lwowa 100 lat temu

Facebook Twitter

Jeszcze podsumowanie sportowo-historycznego biegu częstochowskich dzieciaków, które u nas i w innych miastach regionu uczciły obronę polskiego Lwowa. 100 lat temu grupa dzieci i młodzieży poległa podczas walk na Kresach.

fot. facebook.com/Szkola-Podstawowa-nr-38-w-Czestochowie

Teraz w specjalnym biegu przypomniano dokonania Orląt Lwowskich:

Pomysłodawcą całego biegu jest Adam Kiwacki, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Staram się mu pomóc, a szczególnie nasza młodzież z Zespołu Szkół Technicznych z klas mundurowych. W biegu startują uczniowie, którzy mają 9 lat, ponieważ najmłodszy, który zginął w obronie Lwowa, miał w właśnie tyle lat. Bieg na dystansie 1421 m – symboliczna odległość, ponieważ tylu zginęło młodocianych obrońców Lwowa

– mówi koordynator biegu Marek Fiszer, który popularyzuje historię kresowian wśród uczniów częstochowskich szkół. W organizację tej edycji Biegu Orląt zaangażowało się Stowarzyszenie Miłośników Lwowa w Częstochowie:

W obronie polskiego Lwowa zginęło 1421 dzieci i młodzieży. Biegną tylko 9-letnie dzieci. Sama symbolika. Najważniejsza informacja – to jest 3 edycja tego biegu, 3200 dzieci w kilkudziesięciu miastach, szkołach południowej Polski, głównie w Częstochowie – 2000, a 1200 na Śląsku

– mówił prezes Stowarzyszenia Adam Kiwacki związany z Muzeum Kresowym, które od kilku miesięcy działa w Częstochowie. Bieg 9-latków w parku pod Jasną Górą obserwowaliśmy z mikrofonem Radia Jura.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022