Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Specjalistyczne kontrole w ruchu drogowym. Co może sprawdzić w naszym aucie drogówka?

Facebook Twitter

Przed nami kolejny weekend, gdy chętniej wsiadamy w samochody i wyjeżdżamy poza miasto. Policjanci niezmiennie przypominają o bezpieczeństwie w drodze, ale i sprawności naszych pojazdów.

kontrole w ruchu drogowym
fot.slaska.policja.gov.pl

Specjalistyczne kontrole w ruchu drogowym

My dopytywaliśmy, jakich kontroli możemy spodziewać się podczas jazdy i jak kierowcy powinni zachować się, gdy zatrzyma ich patrol:

Kierowca powinien przy kontroli zgasić silnik, pozostać w pojeździe, ręce trzymać na kierownicy i wykonywać ściśle polecenia funkcjonariusza podchodzącego do pojazdu.

Jest to wyposażenie specjalistyczne. Mamy możliwość sprawdzenia poziomu hałasu, jaki emituje pojazd, mamy możliwość sprawdzenia przejrzystości szyb w pojeździe, jak również mamy możliwość sprawdzenia działania układu hamulcowego.

Kontrolę emisji spalin pod kątem ekologii.

Taka kontrola przeprowadzana jest przez umundurowanego funkcjonariusz w radiowozie oznakowanym, posiadającego wszelkie oznaczenia służby policji.

Powiedzieli nam mundurowi z wydziału ruchu drogowego, asp. szt. Tomasz Krzemiński i asp. Maciej Gołębiowski. Ruch drogowy to nie tylko samochody, mamy też pełnię sezonu motocyklowego, na drogach nie brakuje rowerzystów, a przede wszystkim trzeba pamiętać o pieszych:

Pieszy jest niechronionym niczym uczestnikiem ruchu drogowego, niczym z wyjątkiem własnej przezorności i tego, że zaufanie jest takie, że ktoś być może po prostu jednak to przepisy zna. W zestawieniu z innym uczestnikiem zmotoryzowanym najczęściej jesteśmy w gorszej sytuacji, po prostu nie chroni nas nic. Druga strona ma najczęściej większy indeks prędkości i też nie zatrzyma się w miejscu, więc tu bardziej chodzi o taką szeroko rozumianą rozwagę po prostu w korzystaniu z tej wspólnej przestrzeni.

Przypominał o przezorności w ruchu ulicznym, Tomasz Pasieka – kierownik referatu ds. monitoringu częstochowskiej Straży Miejskiej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024