Specjalista od cyberbezpieczeństwa: Tracimy czujność i podajemy za dużo naszych danych w internecie
Tracimy czujność i zbyt często za dodatkowe obiecane korzyści udostępniamy swoje dane, alarmują specjaliści od cyberbezpieczeństwa. Takie rozluźnienie panuje szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy szukamy promocji i atrakcyjnych ofert wakacyjnych.

Szacowany czas czytania: 01:46
Specjalista od cyberbezpieczeństwa
Częstochowscy policjanci oraz szkolący w zakresie bezpieczeństwa w internecie przestrzegają przed lekkomyślnością na tym polu. Zbyt często podajemy imię i nazwisko, datę urodzenia, swój nr telefonu czy adres mailowy:
Bartłomiej Drozd: Jeśli to jest specjalny adres e-mail, którego używamy np. do zakupów internetowych lub korzystania z innych usług, to nie jest problem. Gorzej, jeśli tego samego adresu używamy na co dzień i podaliśmy np. w banku. Jeśli adres e-mail, imię, nazwisko i numer telefonu w wyniku wycieku danych trafią w ręce cyberprzestępców, to mogą oni próbować zresetować hasła i wykorzystać procedury odzyskiwania dostępu i jednocześnie np. przejąć konto w banku.
Okazuje się też, że młodzi chętniej dzielą się danymi, starsi są bardziej ostrożni. Co ciekawe, możliwość zastrzeżenia numeru PESEL również uśpiła naszą czujność, mówi specjalista cyberbezpieczeństwa Bartłomiej Drozd:
Bartłomiej Drozd: Uruchomienie rejestru zastrzeżeń numeru PESEL może ten odsetek powiększyć. Wiele osób zapamiętało z tego tylko tyle, że jak zastrzeże PESEL, to nikt już na jego konto nie zaciągnie żadnego zobowiązania, więc przestanie go strzec. To błąd, bo zastrzeżenie PESEL-u chroni tylko w kilku ściśle określonych w ustawie przypadkach. Nadal trzeba być bardzo ostrożnym.
Przestrzegał mieszkańców Częstochowy i regionu Bartłomiej Drozd.
Pamiętajcie, aby wpisywać w internetowe formularze jedynie niezbędne dane. Cyberoszuści, którzy chcą wykraść nasze dane bankowe, są stale aktywni, w okresie urlopowym, gdy częściej myślimy o wypoczynku niż bezpieczeństwie w sieci, jesteśmy łatwiej narażeni na ataki, ostrzega też częstochowska komenda policji. Policjanci cyklicznie informują rodziców, nauczycieli i dzieci jak być bezpiecznym w cyberprzestrzeni.
Czytaj także: