Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Spadł śnieg, do tego mamy mróz – służby znów działają na rzecz bezdomnych i apelują o wrażliwość do mieszkańców

Facebook Twitter

Przy okazji zimowej aury, śniegu i temperatury poniżej zera, ponownie swoje apele o pomoc na rzecz bezdomnych ponawiają miejskie służby. Patrole docierają z wolontariuszami wszędzie tam, gdzie osoby bez dachu nad głową szukają schronienia.

Celem jest jednak zawsze wsparcie długofalowe i pomoc w wychodzeniu z bezdomności.

Podczas rozmowy z pracownikiem socjalnym osoby bezdomne są informowane o tym, że mogą otrzymać skierowanie na pobyt w placówce całodobowej, skorzystania z ogrzewalni miejskiej przy ul. Sikorskiego. Tam skorzystać można z pomocy, ze wsparcia w każdej chwili. Warto pamiętać, że osoby bezdomne oprócz schronienia, mogą skorzystać także z innych form pomocy m.in. gorący posiłek w jadłodajniach na terenie miasta, ale także paczki czystościowe, zasiłek celowy na zakup odzieży, obuwia albo leków, zasiek okresowy z przeznaczeniem na zaspokojenie różnych potrzeb

– informuje Olga Dargiel – rzecznik częstochowskiego MOPSu. Wszystko po to aby pomoc udzielić wszędzie tam, gdzie może ona ratować czyjeś życie. Zdarzają się sytuacje, gdy osoby bezdomne udaje się ponownie włączyć do życia społecznego, mówią pracownicy ośrodka:

To jest praca socjalna, która polega głównie na mobilizowaniu osób bezdomnych do tego, żeby zmieniły swoją sytuację życiową, podejmowali terapię odwykową, a także indywidualny program wychodzenia z bezdomności, w ramach którego możliwe jest np. skierowanie na warsztaty do Centrum Integracji Społecznej. Mają oczywiście prowadzić do tego, żeby osoby, które borykają się z problemem, usamodzielniały się i miały możliwość wyjścia z tej trudnej sytuacji.

MOPS razem z organizacjami pozarządowymi prowadzi akcje na rzecz bezdomnych przez cały rok:

Zima jest czasem, gdy muszą być one wzmożone i nastawione na te działania doraźne. Pamiętajmy, że niskie temperatury zagrażają bezpośrednio zdrowiu i życiu tych osób, które przebywają na zewnątrz. Apelujemy do wszystkich o to, żeby zwracać uwagę na sytuacje osób bezdomnych, ale także osób samotnych, starszych, dla których te niskie temperatury mogą być niebezpieczne. Prosimy o zgłaszanie takich osób, miejsc ich przebywania, by służby mogły udzielić adekwatnej pomocy. Takie zgłoszenia mogą być wykonywane do straży miejskiej lub policji.

Ważne są sygnały, które płyną od mieszkańców, dlatego rozglądajmy się wokół siebie

– dodaje Olga Dargiel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj