Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

SOR na Zawodziu oficjalnie otwarty. Jest nowoczesny, dwukrotnie większy niż przed rozbudową

Facebook Twitter

Szpitalny Oddział Ratunkowy na Zawodziu działa już w pełni. W nowych wnętrzach i z użyciem nowoczesnego sprzętu ma zapewniać szybką opiekę. Modernizacja kosztowała prawie 5,6 mln zł, większość środków pochodzi z unijnego dofinansowania, resztę samorząd pokrył z budżetu miasta.

Choć oddział przyjmował pacjentów nawet podczas rozbudowy, wczoraj (12.04.) został symbolicznie otwarty. Czym jest otwarcie oddziału dla szefowej SOR-u?

Oznacza komfort pracy, oznacza wygodę, ale też oczywiście komfort dla pacjentów, to jest najważniejsze. Jesteśmy bardzo dużym rejonem, około 34 tyś. pacjentów przewija się przez SOR, wszyscy muszą być zaopatrzeni. Tylko dzięki zespołowi udaje się to wszystko. Szpitalny Oddział Ratunkowy jest przewidziany do każdej sytuacji, również sytuacji katastroficznych. Cała diagnostyka radiologiczna, laboratoryjna, wszyscy specjaliści, wszystko jest – mówi dr Iwona Fijak, kierująca pracą Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Miejskiego Szpitala Zespolonego.

Przy Mirowskiej zwiększyła się liczba personelu na dyżurze i całej kadry. Od 1.04. pracuje tam 6 lekarzy na kontrakcie, dwóch na umowę zlecenie oraz ordynator, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Oddział dwukrotnie powiększył swoją powierzchnię. Mariusz Osyra pytał dyrektora częstochowskiego Szpitala Miejskiego Wojciecha Koniecznego:

SOR nigdy nie jest dobrze finansowany, w sposób wystarczający. Powoli przestajemy mieć taką nadzieję, że kiedykolwiek się to zmieni, ale to nie zmienia naszego nastawienia, że musi działać jak najlepiej. Gdyby się oglądać na finansowanie służby zdrowia to połowa szpitali i połowa oddziałów musiałaby być pozamykana. Ekonomia ma swoją wagę i utrudnia działalność. Najważniejsze, żeby móc pomagać, w takich warunkach, jakie są godne i właściwe.

Dyrekcja podkreśla, że miejski SOR został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt ratujący życie. Pracują tutaj: kardiomonitory, respiratory, pompy infuzyjne, defibrylatory, pulsoksymetry, jest aparat do znieczulania czy zestaw do trudnej intubacji.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk:

Mam nadzieję, że dzięki temu Szpitalnemu Oddziałowi Ratunkowemu bezpieczeństwo naszych mieszkańców, którzy tutaj trafią, znacznie się zwiększy. Zwiększy się o drugie tyle powierzchnia tej jednostki, zwiększy się również liczba osób, które tutaj będą przyjmowały pacjentów oraz liczba łóżek i miejsc. Cieszymy się, że udało się doprowadzić tę inwestycję do szczęśliwego końca.

Materiał przygotował Mariusz Osyra.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024