Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Soja budzi kontrowersje. Dietetyk rozwiewa wątpliwości związane z tym produktem spożywczym

Facebook Twitter

Soja jest w ostatnim czasie jednym z bardziej kontrowersyjnych produktów spożywczych. Jej spożycie niesie ze sobą sporo wątpliwości. Najczęściej obawy w związku z jej spożyciem dotyczy chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, nowotworów, ale przede wszystkim boją się ją spożywać mężczyźni z obawy przed zaburzeniami libido i testosteronu.

Soja
fot. pixabay.com

Izoflawony

Znajdują się w soi i otrzymanych z niech produktów. Wykazują wysoką aktywność antyoksydacyjną, a co za tym idzie usuwają nadmiar wolnych rodników tlenowych w organizmie. Dzięki nim soja wpływa korzystanie na zdrowie, a regularne spożycie tych związków zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 czy nowotworów. Jednak to właśnie wspomniane izoflawony powodują, że pojawia się obawa w związku z zaburzeniami gospodarki hormonalnej u mężczyzn. Wspomniane właściwości izoflawonów sprawiają, że mogą być potencjalnie wykorzystywane, jako związki obniżające ryzyko chorób hormonozależnych. I faktycznie badania wskazują, że regularnie spożycie soi i otrzymywanych z niej produktów może zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworu piersi u kobiet oraz może mieć zastosowanie w profilaktyce i łagodzeniu objawów menopauzalnych.

Ok. 100g tofu zapewnia 8-10 białka sojowego i 25 mg izoflawonów

U osób, które spożywały skrajnie duże ilości soi zaobserwowano wpływ na męskość, czyli ginekomastia, zmniejszone lipido i testosteron. Te osoby głównie opierały dietę na soi i spożywały 360 mg izoflawonów = 11,5 kostek tofu dziennie! Po odstawieniu produktów sojowych zaburzenia te zostały zminimalizowane. To naprawdę bardzo duże ilości spożytych izoflawonów. Przy odpowiednio zbilansowanej diecie, gdzie ilość spożytej soi to 2 lub 3 porcje w ciągu dnia nie będą miały żadnego negatywnego wpływu na gospodarkę hormonalną u mężczyzn.

Soja budzi kontrowersje fot. pixabay.com

Soja- Jaki ma wpływ na tarczycę?

Izoflawony sojowe zmniejszają aktywność peroksydazy tarczycowej w tarczycy, czyli enzymu odpowiedzialnego za produkcję hormonów tarczycy.
Przy niedoborze jodu u osób z subkliniczną niedoczynnością tarczycy, produkty sojowe mogą sprzyjać rozwojowi niedoczynności tarczycy z tego względu, że izoflawony sojowe hamują wchłanianie jodu do organizmu. U osób z subkliniczną niedoczynnością tarczycy potencjalnie soja może zwiększać ryzyko rozwoju jawnej niedoczynności tarczycy.

Czy bać się soi?

Pojawia się również pytanie jak soja wpływa na tarczycę. Ale czy warto się bać soi? Czy te wszystkie informacje, o których słyszymy to prawda?
Produkty sojowe są dobrym i praktycznym źródłem białka, jest to produkty powszechnie dostępny, stosunkowo tani, a także jest doskonałym zamiennikiem białka zwierzęcego na diecie roślinnej.

Produkty sojowe oprócz klasycznych nasion soi wyróżniamy:

  • tofu
  • tempeh
  • edemamae
  • orzeszki sojowe
  • izolat białka sojowego
  • miso
  • napój sojowy
  • kotlety sojowe
  • jogurty sojowe

W praktyce warto zwrócić uwagę, że u osoby z subkliniczną niedoczynnością tarczycy nie przesadzamy z zawartością produktów sojowych w diecie, warto ograniczyć ilość do 2-3 porcji i monitorować TSH. Gdy TSH się pogarsza należy ograniczyć lub całkowicie zrezygnować ze spożywania produktów sojowych. Warto wspomnieć, że białko sojowe ogranicza wchłanianie leku lewotyroksyny stosowanego w leczeniu, dlatego produkty sojowe powinny być spożywane w drugiej części dnia w ograniczonych ilościach.

Soja a GMO

Zalety żywności GMO:

  • zużycie pestycydów chemicznych zmniejszyło się o 37%
  • plony zwiększyły się o 22%
  • zyski rolników zwiększyły się o 68%

Istnieje naukowy konsensus, że obecnie dostępna żywność pochodząca z upraw zmodyfikowanych genetycznie nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia ludzi niż żywność konwencjonalna.

Podsumowanie

  • Izoflaowny spożywane w porcjach zwyczajowych ( 2-3 porcje w ciągu dnia) nie wywierają negatywnego wpływu na gospodarkę hormonalną zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
  • Osoby z subkliniczną niedoczynnością tarczycy powinny kontrolować spożycie produktów sojowych.
  • Osoby przyjmujące lewotyroksynę powinny spożywać produkty sojowe, co najmniej 1-2 h od momentu spożycia leku lub najbezpieczniej w drugiej połowie dnia.
  • Produkty sojowe mogą wywierać korzystny efekt zdrowotny (zmniejszenie ryzyka rozwoju nowotworów prostaty i piersi)

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj