Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

R E K L A M A

R E K L A M A

Śmierć na torach w Łazach. Wiemy więcej o tragicznym zdarzeniu

Facebook Twitter

We wtorek (11.03) informowaliśmy o tragicznym w skutkach wypadku na torach w Łazach w pow., zawierciańskim, dziś (12.03) mamy więcej szczegółów. Do zdarzenia doszło w poniedziałek wieczorem.

fot. Policja Śląska

Pociąg osobowy relacji Gdynia – Bielsko Biała śmiertelnie potrącił mężczyznę. Skład jechał z dopuszczalną w tym miejscu prędkością – 118 kilometrów na godzinę. 52-letni maszynista był trzeźwy.

Z zebranego materiału dowodowego i zeznań świadków wynika, że mieszkańcy Łaz 20 latek i jego 39 letni kolega przechodzili przez tory w miejscu niedozwolonym, to było ok godz. 20:30. . 39-latek zdążył przejść przez tory, po których chwilę później przejeżdżał pociąg. 20-latek został jednak potrącony częścią spojlera składu. Na miejscu pracowali śledczy, technik kryminalistyki oraz policjanci z zawierciańskiej drogówki. Obecna była również specjalna komisja badającą wypadki kolejowe. Szczegółowe przyczyny śmierci mężczyzny potwierdzi zlecona przez prokuratora sekcja zwłok. Policjanci podkreślają, że tutaj raptem 120 metrów dzieliło ofiarę wypadku od bezpiecznego przejścia dla pieszych. Trzeba zastanowić się, czy warto ryzykować utratą zdrowia lub nawet życia, skracając sobie drogę i wybierając śmiertelnie niebezpieczne przejścia.

Niestety wciąż można zobaczyć osoby, które ignorując zabezpieczenia i znaki ostrzegawcze, wchodzą na torowiska. W wielu miejscach ogrodzenia oddzielające linie kolejowe od terenów dostępnych dla pieszych są zdewastowane, tworząc w ten sposób „dzikie przejścia”, z których korzystają przede wszystkim mieszkańcy najbliższego rejonu, którzy często pokonują daną trasę.
Stosujmy się do przepisów i korzystajmy z wyznaczonych przejść przez torowiska, zawsze jednak zachowując szczególną ostrożność. Żadna kara finansowa nie będzie tak dotkliwa, jak utrata zdrowia, bądź nawet życia, choć kary te nie są małe, sięgając za niektóre wykroczenia nawet 2 tysięcy złotych.

Za nieodpowiednie zachowanie w rejonie torowiska można zostać ukaranym mandatem:

  • 2000 złotych – za wchodzenie na torowisko, kiedy zapory lub półzapory są opuszczone bądź rozpoczęto ich opuszczanie;
  • 2000 złotych – dla osoby kierującej kolumną pieszych i poganiaczy zwierząt przy wejściu za sygnalizator z czerwonym światłem lub inne urządzenie nadające sygnały ostrzegawcze;
  • 300 złotych – korzystanie z telefonu lub innego urządzenia odwracającego uwagę podczas przechodzenia przez torowisko;
  • 50 złotych – chodzenie po torowisku i przechodzenie przez torowisko w niedozwolonym miejscu;
  • 50 złotych – zwalnianie przy pokonywaniu torowiska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 16 marca 2025

R E K L A M A