Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Konferencja „Smart City” czyli nauka, biznes i miasto

Na Politechnice Częstochowskiej Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zorganizował kolejną konferencję naukową w konwencji „Smart City" - Nauka Dla Biznesu.

vectra
Fot. pixabay.com

Szacowany czas czytania: 02:07

Celem forum są spotkania praktyków z naukowcami, biznesu z miastem, a równie ważnym aspektem są badania oraz innowacje na rzecz naszej przyszłości:

Norbert Sczygiol: Tutaj jest ważna współpraca między uczelnią a miastem. Wszystko nazywa się Smart City, czyli takie mądre miasto i chcemy tutaj jak najbardziej w tym uczestniczyć. Mamy bardzo dobre podstawy na uczelni, na politechnice. Mamy ludzi, którzy zajmują się środowiskiem, samochodami, nowoczesnym budownictwem, a więc spełniamy tutaj wszystkie potrzebne kryteria i liczymy, że ta współpraca będzie się rozwijać. Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Informatyki Katedra Maszyn Cieplnych zajęła się silnikami ekologicznymi, w tym do napędzie elektrycznym do napędzania samochodów.

– ocenia rektor Politechniki, prof. Norbert Sczygiol. Głównym celem koncepcji „Smart City” jest dążenie do tego, aby miasto było bardziej ekologiczne i przyjazne dla obywatela. Dotyczy też zdrowia i naszej kondycji społecznej:

Iwona Otola: Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej bardzo mocno współpracuje z TBS-em i do tej pory mamy świetne rozwiązania w kwestiach miękkich. Od kilku lat już wdrażamy program dotyczący ochrony przed długami lokatorów. Zajmujemy się też wspomaganiem profilaktyki związanymi z przemocą domową oraz innymi koncepcjami.

– mówi Iwona Otola, dziekan Wydziału Zarządzania. Smart City to nie tylko miasto wolne od smogu, pełne zielonej energii, ale też miasto w którym po prostu lepiej żyje się mieszkańcom – zaznaczali twórcy konferencji i prelegenci. Wydarzeniu towarzyszyły Targi Expo z innowacjami w budownictwie oraz architekturze. To również efekt współpracy między naukowcami i przedsiębiorcami…

Maciej Karoń: Wystawiając się możemy bezpośrednio porozmawiać czy to z mieszkańcami miasta, czy naszego regionu częstochowskiego, czy choćby nawet spotkać się ze studentami, którzy mogą być dla nas potencjalnymi nowymi pracownikami. Prowadzimy współpracę z Politechniką, z dwoma wydziałami. Często się posiłkujemy wiedzą Politechniki Częstochowskiej. W tym momencie to tak naprawdę w największym stopniu współpracujemy z tworzeniem nowych kierunków z tego względu, żeby tych studentów szkolić już bezpośrednio pod naszą działalność. Generalnie prowadzimy dyskusje, jak tych studentów profilować.

– dodaje Maciej Karoń, jeden z wystawców podczas targów w trakcie konferencji Smart City.

Czytaj także:

REKLAMA