Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Służby w gotowości, aby pomagać bezdomnym przez cały sezon zimowy. Mrozy pojawią się jeszcze w listopadzie

Facebook Twitter

W drugiej połowie listopada już mają dotknąć nas mrozy, dlatego swoje działania przyspieszają instytucje zapewniające wsparcie osób w kryzysie bezdomności. Jak słyszymy - służby są już przygotowane do okresu zimowego.

bezdomni osoby bezdomne
fot. Pixabay

Apelują też do mieszkańców o wrażliwość i czujność:

Pomoc, która jest realizowana na terenie miasta, to taka pomoc zarówno doraźna, jak i długofalowa. Streetworkerzy, wolontariusze straży miejskiej, również pracownicy socjalni informują osoby bezdomne jakie są formy pomocy, kierują je do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie już dopełniane są wszelkie formalności po to, żeby osoby bezdomne mogły skorzystać również z innej, nie tylko tej doraźnej pomocy, jak pobyt z ogrzewalni i korzystanie z ciepłych posiłków.

Jak mówi Olga Dargiel, rzecznik częstochowskiego MOPS-u, w związku ze zbliżającymi się mroźnymi dniami, ważne jest też powiadamianie służb o miejscu przebywania osób bezdomnych, którym mogą zagrażać niskie temperatury. Takie patrole trafiają do pustostanów, altan czy innych punktów w każdym sezonie zimowym.

Trzeba pomóc osobom bezdomnym, samotnym, wszystkim tym, którym może zagrażać niska temperatura, mogą zagrażać mrozy. W ramach partnerstwa prowadzone są również działania długofalowe, których celem jest wychodzenie z problemu bezdomności przez te osoby, które z takim problemem się borykają. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jest koordynatorem, natomiast w porozumieniu ze wszystkimi partnerami podejmowane są bieżące działania

– apeluje Olga Dargiel, rzeczniczka MOPS-u w Częstochowie. Kontakt w sprawie wsparcia osób w kryzysie bezdomności zapewnia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i jego Sekcja ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy ul. Krakowskiej. Przez całą zimę służb i organizacji na tym polu będzie działać o wiele więcej:

Częstochowskie służby są gotowe do okresu zimowego. Streetworkerzy pracują w zespołach ze Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Agape, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz Fundacji Św. Barnaby. Monitorują oni miejsce niemieszkalne – te, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Reagują na bieżąco na zgłoszenia, które są przekazywane przez mieszkańców miasta, przez osoby, które zauważają osoby bezdomne. W nocy te miejsca są patrolowane również strażników miejskich i funkcjonariuszy policji

– dodaje przedstawicielka MOPS-u. Pamiętajcie, że w sprawach interwencyjnych dotyczących bezdomności można kontaktować się ze Strażą Miejską lub Policją.

fot. czestochowa.pl

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj