Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Słuch najmłodszych częstochowian pod lupą specjalistów

Facebook Twitter

Podobnie jak przed rokiem miasto uruchamia program zdrowotny związany z profilaktyką badań przesiewowych słuchu. Czy dobrze słyszą uczniowie klas pierwszych przekonamy się w kolejnych miesiącach. Badaniu ma być poddane ponad 1500 dzieci w naszym mieście.

O programie opowiedziała nam Grażyna Stramska-Świerczyńska z Wydziału Zdrowia:

W zeszłym roku po raz pierwszy mieliśmy takie badania, teraz kontynuujemy to, co w zeszłym roku rozpoczęliśmy. W tym roku badania słuchu skierowane są do całej populacji klas pierwszych szkół podstawowych, to jest około 1567 dzieci. Po takich badaniach wypełniana jest odpowiednia informacja dla rodzica, czy wszystko jest prawidłowo, czy może należy dziecko skierować na badania specjalistyczne.

Do miasta dotarły sygnały od rodziców i nauczycieli że wśród przedszkolaków i najmłodszych uczniów pojawiają się problemy ze słyszeniem. Stąd już drugi rok miasto prowadzi profilaktykę w tym zakresie. Program bezpłatnych badań przesiewowych u dzieci właśnie się rozpoczyna. Zapowiada Grażyna Stramska-Świerczyńska naczelnik Wydziału Zdrowia:

Każdy z rodziców musi wyrazić zgodę, że jego dziecko może wziąć udział w badaniu. I tak jak było to w minionym roku, najpierw do rodziców kierowana jest specjalna ankieta, w której rodzice podpisują się, wyrażając zgodę na badanie dziecka. Później realizator programu jeździ do szkół i dzieci klas pierwszych obejmuje takim badaniem. Badanie przeprowadzają dwie osoby w wydzielonych pomieszczeniach, na terenie szkoły.

Celem programu jest wczesne wykrycie wad słuchu u dzieci. Na realizację programu przeznaczono z budżetu miasta kwotę 94 000 zł. Będzie go realizował Specjalistyczny Ośrodek dla Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu przy al. Niepodległości.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj