Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ślubowanie kadetów szkoły pożarniczej już w najbliższą sobotę

Facebook Twitter

To kandydaci do służby z XXVI Turnusu Studium Dziennego Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Do pięciu szkół w całym kraju, w tym częstochowskiej placówki z ul. Sabinowskiej, kandydatów jest wielu.

fot. google.pl/maps

Dostają się jednak tylko najlepsi:

St. bryg. Piotr Placek: Nie będę ukrywał, że w tym roku na studium dzienne aspirantów startowało do Centralnej Szkoły prawie 500 osób, dostało się tylko 60. Obecnie kompania w drugim miesiącu obozu liczy 59 osób, w tym dwie kobiety.

Radio Jura: To bardzo elitarne grono, bo trzeba spełnić szereg wymogów, żeby w ogóle do tej służby się nadawać.

St. bryg. Piotr Placek: Zgadza się się. Jeżeli jest kandydat na studium dzienne aspirantów czy nawet do szkoły głównej, musi już w miesiącu wrześniu, rok przed egzaminami określić się na maturach, które przedmioty zdaje, które będą brane pod uwagę, jeżeli chodzi o rekrutację i procenty, które maja wpływ na to, kto się dostaje.

Ze st. bryg. Piotrem Plackiem, komendantem Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, rozmawia Mariusz Osyra. Kandydat na przyszłego strażaka nim podejmie jeszcze szkolenie i przygotowanie do służby, musi przejść weryfikację stanu zdrowia, sprawności czy odporności na służbę w stresie:

St. bryg. Piotr Placek: Drugi element to sprawność, tu mamy nasze wymagania, czyli bieg po kopercie, beeb test i podciąganie na drążku. Z tych dyscyplin również trzeba otrzymać odpowiednie punkty. Warunek – zdrowie i jeszcze raz zdrowie. Komisja lekarska w tym roku przyjęła wszystkich 110 kandydatów. Wszyscy przeszli badania i otrzymali pozytywne orzeczenia lekarskie, a do szkoły przyjechało tylko 60 osób 1 września.

Oznacza to, że naukę w szkole pożarniczej podejmuje, a potem kończy tylko część z chętnych do strażackiego munduru:

St. bryg. Piotr Placek: My musimy z tych kandydatów na strażaków zrobić strażaków, którzy będą wchodzić do działań, będą pomagać, będą ratować i duży nacisk przez początkowe dwa miesiące to wysiłek fizyczny. Chodzi o rozwijanie węży, zbiórki, sprawy związane z naszą służbą wewnętrzną. W tym roku zrezygnował tylko jeden kandydat, także myślę, że te 59 osób 22 października na placu wewnętrznym szkoły przystąpi do uroczystego ślubowania i będą formalnie w gronie strażaków Państwowej Straży Pożarnej, tylko że w służbie kandydackiej i tak przez 20 miesięcy, aż do młodszego aspiranta.

Jak dodaje komendant częstochowskiej szkoły Piotr Placek, ślubowanie to zwykle dla młodych strażaków podniosła chwila, również dla mundurowych awansowanych, odznaczonych i wyróżnionych za służbę.

Uroczystość 22 października o godzinie 12:00

fot. cspsp.pl

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2023