Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Słowacja przywróciła kontrole na granicach

Facebook Twitter

Jedziecie na Słowację lub chcecie tranzytem przejechać przez ten kraj, przygotujcie się na kontrole na granicach. Przez najbliższe dwa tygodnie trzeba o tym pamiętać.

Słowacja
Fot FB/policiaslovakia

Słowacja: Potrzebne dokumenty, powróciły kontrole na granicach

Choć od wielu lat jesteśmy przyzwyczajeni do braku kontroli i szlabanów na naszych granicach, to takie uprawnienia do czasowego przywrócenia kontroli poszczególne kraje mają.

Od 24 maja do 8 czerwca nasi południowi sąsiedzi przywracają kontrole na granicach z państwami strefy Schengen. Decyzję uzasadniono międzynarodową konferencją bezpieczeństwa Glob-sec oraz spodziewanym spotkaniem prezydentów państw bukaresztańskiej Dziewiątki, do której należą kraje ze wschodniej flanki NATO. Kontrole potrwają przez dwa tygodnie.

Paszport lub dowód osobisty – trzeba o tym pamiętać i mieć go przy sobie. I to nie tylko w przypadku kontroli granicznej, także w głębi obcego kraju możemy być poproszeni o wylegitymowanie się.

Dodajmy, że strona słowacka przypomina, że granicę polsko-słowacką będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach.

W przypadku granicy lądowej jest to 22 przejścia graniczne: Skalite – Zwardoń (autostrada), Skalite – Zwardoń, Novof-Ujsoły, Oravska Polhora – Korbielów, Bobrov – Winiarczykówka, Trstena – Chyżne, Sucha Hora – Chochołów, Ćirć – Leluchow, Kurów – Muszynka, Leśnica – Szczawnica, Łysa nad Dunajcom – Niedzica, Mniśek nad Popradom – Piwniczna, Vysny Komamik – Barwinek, Tatranska Javorina – Łysa Polana, Palota – Radoszyce, Niżna Polianka – Ożena, Podspady – Jurgów, Becherov – Konieczna, a także w przejściach kolejowych: Skalite – Zwardoń, Palota – Łupków i Plavec – Muszyna.

Lotnicze przejścia graniczne czynne będą na lotniskach: Bratislava, Kośice, Poprad, Pieśfany, Sliac, Żilina, Prievidza, Nitra i Jasna.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 marca 2024