Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Śledczy sprawdzają działania opieki społecznej w związku ze sprawą rodziny ze Stradomia. MOPS wydał oświadczenie

Facebook Twitter

Śledczy sprawdzą kwestie związane z opieką społeczną nad rodziną ze Stradomia, gdzie doszło do okrutnego traktowania 8-letniego Kamila. 

Zwłoki mężczyzny w Poczesnej

Jak podkreśla prokurator Tomasz Ozimek, „…w postępowaniu śledczy będą badać, czy pracownicy wykonywali swoje obowiązki służbowe w zakresie opieki nad tą rodziną i dziećmi we właściwy sposób”. Jak wiadomo rodzina była znana w MOPS-ie, choć nie było sygnałów o przemocy w tym domu. Po przesłuchaniu dwójki oprawców dziecka, prokuratura zapowiada, że chce przesłuchać sąsiadów i pozostałych członków rodziny. Wszystko wskazuje na to, że poszkodowane dziecko był ofiarą przemocy od co najmniej miesiąca. Rodzina chłopca była objęta wsparciem pracownika socjalnego od marca 2021 roku, poinformowała Małgorzata Mruszczyk, dyrektor MOPS-u. Prowadzona była współpraca z kuratorem, asystentem rodziny, szkołą oraz dzielnicowym. W czerwcu ubiegłego roku pracownicy socjalni zdecydowali o konieczności zawiadomienia sądu o sytuacji rodziny . Instytucja wystosowała pismo z wnioskiem o zabezpieczenie dzieci w pieczy zastępczej. Powodem były problemy rodziny, natomiast nie dotyczyły one przemocy. Sąd nie wydał postanowienia w tej sprawie.

Całe oświadczenie dyrekcji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w tej sprawie znajdziecie poniżej:

„Komunikat Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, w sprawie zdarzenia z udziałem 8-letniego chłopca z Częstochowy, z dnia 3 kwietnia 2023 roku

Rodzina chłopca była objęta wsparciem pracownika socjalnego od marca 2021 roku. Prowadzona była współpraca z kuratorem, asystentem rodziny, placówką edukacyjną oraz dzielnicowym. W czerwcu 2022 roku pracownicy socjalni zdecydowali o konieczności zawiadomienia sądu o sytuacji rodziny. Dyrektor MOPS niezwłocznie wystosowała pismo w tej sprawie wraz z wnioskiem o zabezpieczenie dzieci w pieczy zastępczej. To pismo datowane jest na 27 czerwca 2022 roku, dotyczyło ono wszystkich (tj. pięciorga) dzieci, w tym chłopca, który obecnie przebywa w szpitalu. Powodem wystosowania takiego wniosku były problemy rodziny, natomiast nie dotyczyły one przemocy.

Sąd nie wydał postanowienia w tej sprawie.

W sierpniu 2022 roku rodzina wyjechała poza Częstochowę. Informację o powrocie do Częstochowy pracownicy MOPS uzyskali na początku marca 2023 roku. Pracownik socjalny niezwłocznie podjął działania w ramach kompetencji wynikających z ustawy o pomocy społecznej. Zgodnie ze swoimi uprawnieniami nawiązał kontakt z rodziną. W ciągu czterech tygodni pobytu rodziny w Częstochowie był w środowisku trzy razy.

Podjął również działania sprawdzające sytuację rodziny, co jest niezbędnym elementem dalszej współpracy. Nawiązał kontakt z placówką edukacyjną potwierdzając, że chłopiec uczęszcza na zajęcia. Wystąpił również o wydanie na piśmie opinii o sytuacji dziecka przez szkołę, do której dziecko uczęszczało. W opinii nie było informacji, które mogłyby wskazywać, iż dziecko może doświadczać przemocy.

Pracownik socjalny nawiązał również kontakt z dzielnicowym, który objął rodzinę nadzorem. Komisariat w piśmie potwierdził, iż nie odnotowano zdarzeń we wskazanej rodzinie. Mamy też informację, że w pierwszej połowie marca chłopiec został zaopatrzony na SOR, w związku ze złamaniem ręki. Nie było zgłoszeń ze szpitala, aby w tym przypadku zaobserwowano coś niepokojącego w wyglądzie czy zachowaniu dziecka. Również z informacji uzyskanych w szkole, do której uczęszcza chłopiec wynika, iż sytuacja urazu była analizowana przez personel placówki, chłopiec odbył spotkanie ze szkolnym psychologiem, tu także nie wykazano przesłanek do podejmowania interwencji w tej sprawie.

Pracownik socjalny odwiedził rodzinę trzy razy, w ciągu czterech tygodni przebywania rodziny w Częstochowie, po ich powrocie do miasta. Ostatni kontakt pracownika socjalnego zajmującego się rodziną miał miejsce 29 marca rano. Kontakt odbył się z matką chłopca, dziecko przebywało w szkole (co zostało potwierdzone w placówce). Z informacji uzyskanych w szkole wynika, że do 29 marca chłopiec był obecny w szkole, w marcu odnotowano jeden dzień nieobecności.

Dyrekcja i przedstawiciele MOPS współpracują z policją i prokuraturą w tej sprawie.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie.”

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023