Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Śląskie w czołówce w liczbie zachorowalności na nowotwory w kraju

Facebook Twitter

O problemie mówi się w regionie dużo, szczególnie w aspekcie wzrostu liczby zachorowań na raka piersi u kobiet. Zaangażowane w profilaktykę osoby alarmują na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na możliwość wystąpienia nowotworów u mieszkańców.

Przyczyn jest niestety więcej:

Wydawałoby się, że XXI wieku, gdzie mamy dostęp już do medycyny, gdzie bez problemu właściwie nie powinno być aż tylu zachorowań. Myślę, że to środowisko, dieta, geny to wszystko jakby słania do tego, że zachorowalność jest duża. Myślę, że nasza świadomość powinna być jeszcze większa, żeby nie bać się skonsultować z lekarzem już na początku dopiero na początku gdy coś nas niepokoi i się zdiagnozować. Wszystko w miarę szybko wykryte jest uleczalne.

– mówi prezes stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki, Elżbieta Markowska. W Częstochowie są duże szanse na poprawę statystyk w liczbie zachorowań, ale też wczesnego wykrywania choroby i skutecznego leczenia nowotworów. Placówka uruchomiona na Parkitce czeka jednak na dosprzętowienie i przede wszystkim na kontrakt z NFZ. Pozwoli to na kompleksową pomoc:

Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, pozwoliłby nam zainwestować w to miejsce takie środki, które postawiłoby diagnostykę i leczenie już naprawdę europejskim poziomie. Pamiętajmy, że oprócz wiedzy lekarzy tak naprawdę istotne jest sprzęt  i technika. W wypadku choroby nowotworowej to jest akurat właściwie podstawa wiedza lekarza to jest jedno, ale potem już proces leczenia jest w 80 % uzależniony od sprzętu, którym dysponujemy: naświetlania, diagnostyka obrazowa, chemioterapia itd. to są wszystko kwestie nieodzowne.

– informuje Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. Lekarze, wolontariusze i amazonki apelują przede wszystkim do mieszkańców: badajmy się, nie lekceważmy choroby i zawalczmy o zdrowie:

Jurajskie Centrum Onkologiczne powstałe w Częstochowie to kompleksowy ośrodek leczenia pierwsi. Chciałbym, żeby podpisano kontrakt, żeby kobiety były w końcu leczone tak, jak na świecie, czyli żebyśmy zaczęli spełniać te standardy(…). Pomimo, że przeszłyśmy to, nie spoczywamy na laurach, jesteśmy przykładem, że warto zadbać o siebie, przede wszystkim popatrzeć na siebie kompleksowo.

– dodaje Elżbieta Markowska, przedstawicielka częstochowskich amazonek.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj