Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Śląskie Forum Sprawiedliwej Transformacji i wyludnianie się naszego regionu. Brakuje rąk do pracy

Facebook Twitter

Śląskie Forum Sprawiedliwej Transformacji było wydarzeniem, które dotyczyło wyzwań i możliwości związanych z procesem sprawiedliwej transformacji naszego regionu.

Śląskie Forum Sprawiedliwej Transformacji
Śląskie Forum Sprawiedliwej Transformacji fot. slaskie.pl

Śląskie Forum Sprawiedliwej Transformacji

Podczas spotkania poruszono kluczowe kwestie, takie jak przyszłość Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, rozwój odnawialnych źródeł energii, czy efektywność energetyczna. Przy tej okazji Marszałek Województwa Śląskiego zwracał uwagę na stale postępującą depopulację regionu, to problem nie tylko Częstochowy, ale województwa jako całości. Mówił marszałek Wojciech Saługa:

Wojciech Saługa: Śląsk się wyludnia, następuje depopulacja. Dzisiaj brakuje rąk do pracy. Gdy zaczynaliśmy transformację, problemem było bezrobocie. Dzisiaj transformując się, musimy myśleć, jak wypełnić tę lukę pokoleniową czy lukę pracowniczą, gdzie dzisiaj pracodawcy nie mają kogo zatrudniać. Musimy poważnie podejść do tematu, bo transformujemy się na chińskiej fotowoltaice, niemieckich wiatrakach, importowanym węglu i hinduskiej stali. Myślę, że nie o to chodziło, debaty przed nami i te wielkie wyzwania przed nami.

Marszałek odkreślał przy okazji forum, o roztropnym podejściu do transformacji, która nie powinna opierać się na importowanych surowcach. 159 mln zł zostało podzielonych na realizację 70 projektów wzmacniających proces sprawiedliwej transformacji. Są to m.in. programy, działania i inicjatywy lokalne służące poprawie jakości życia czy rozwojowi aktywności społecznej w regionie.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj