Śląska Rada Seniorów już działa. Z doświadczenia jej członków chce korzystać Sejmik Wojewódzki
Ukonstytuowała się Śląska Rada Seniorów, która będzie wspierać inicjatywy adresowane do starszych mieszkańców naszego regionu. Pierwsze posiedzenie nowej kadencji miało miejsce w gmachu Sejmu Śląskiego.

Szacowany czas czytania: 02:06
Śląska Rada Seniorów już działa!
Podczas spotkania powołania nowym członkom rady wręczył Wicemarszałek Województwa Śląskiego Bartłomiej Sabat:
Bartłomiej Sabat: Dla nas głos seniorów, ludzi, którzy przez wiele lat tworzyli województwo śląskie, budowali majątek tego województwa, jest bardzo ważny. Wsłuchujemy się w ten głos, chcemy spełniać oczekiwania, realizować ich pragnienia i marzenia. To oni wiedzą, jak ciężko było zbudować dziś potęgę województwa śląskiego, więc jesteśmy im za to wdzięczni. Oni także mają swoje rodziny, swoje dzieci, swoich wnuków i także znają ich potrzeby, więc my będziemy się wsłuchiwać w głos doradczy, jakim są nasi seniorzy.
Zaznaczył, że seniorzy posiadają niezwykle cenny bagaż doświadczeń oraz że ich opinia jest w tych sprawach kluczowa. Nikt lepiej nie wie jak rozwiązywać problemy seniorów, niż oni sami. Mówiła o tym Maria Zrałek – członkini Śląskiej Rady Seniorów, która przewodniczyła jej podczas pierwszej kadencji.
Maria Zrałek: Uważam, że za mało jest w tej chwili zainteresowania problemami tych ludzi. Mamy ogromne spektrum – od bardzo sprawnych ludzi do całkowicie niesamodzielnych – i trzeba pomyśleć nie tylko o tych sprawnych, ale właśnie bardziej pomyśleć, jak rozwiązywać problemy osób, które wymagają wsparcia i jak to wsparcie ma być fantastyczne, ale nie ma naruszać jednocześnie godności starszego człowieka.
Jako starzejące się społeczeństwo, powinniśmy otoczyć osoby starsze szczególną opieką i wsłuchać się w ich potrzeby – podkreślała radna wojewódzka Aldona Węgrzynowicz.
Aldona Węgrzynowicz: Chcemy czerpać z doświadczenia tego pokolenia „silver” ponieważ też jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, to myślę, że musimy odpowiadać na potrzeby osób w wieku senioralnym. Kto doradzi nam lepiej niż osoby w wieku senioralnym? Mamy nadzieję, że to ciało doradcze sprawdzi się i mam nadzieję, że dzięki temu nasze województwo będzie się rozwijało w sposób zrównoważony.
Z cennej wiedzy i doświadczenia seniorów korzystać chce też w swoich decyzjach Sejmik Województwa Śląskiego.
Czytaj także: