Śląska policja rozbiła kolejną grupę działającą w mafii śmieciowej [WIDEO]
Sześć osób zostało zatrzymanych w związku z nielegalnym porzucaniem odpadów i fałszowaniem dokumentów – to efekt ostatniej akcji śląskich policjantów.

Szacowany czas czytania: 01:05
Śląska policja w akcji
Wśród zatrzymanych są trzy kobiety i trzech mężczyzn w wieku od 22 do 52 lat. Policja przejęła także 15 sztuk broni palnej, ponad 5 tysięcy sztuk amunicji oraz 160 tysięcy złotych w gotówce. Śledczy przeszukali siedziby sześciu firm w województwach śląskim, opolskim i małopolskim. Zabezpieczono dokumentację potwierdzającą nielegalny obrót odpadami. Policjanci z Katowic, Częstochowy i Opola działali w ramach specjalnej grupy operacyjno-procesowej, wspierani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, Krajową Administrację Skarbową i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jedna osoba trafiła do aresztu, wobec pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe i dozór policyjny.
Policja przypomina, że tzw. mafie śmieciowe to poważne zagrożenie dla regionu. Przestępcy zamiast legalnie utylizować odpady, zakopują je w lasach i na nieużytkach, narażając środowisko i zdrowie mieszkańców. Za nielegalne składowanie odpadów grożą wysokie kary, więzienie oraz obowiązek rekultywacji terenu.
To kolejne zatrzymania w walce z przestępczością śmieciową. W sierpniu grupa operacyjna rozbiła inny gang, który przez lata zakopywał setki tysięcy ton odpadów. Policja zapowiada dalsze działania przeciwko przestępczości środowiskowej.