Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Śląska Izba Lekarska interweniuje ws wstrzymania szczepień lekarzy

Facebook Twitter

Wstrzymanie szczepień grupy 0 budzi kontrowersje w środowisku lekarzy. Dotąd udało się zaszczepić tylko część personelu, w gabinetach stomatologicznych czekają na możliwość takiego zabezpieczenia dentyści i ich asystenci. Tutaj poziom wyszczepienia szacuje się na 20%.

fot. Tumisu/ Pixabay

Tymczasem do 7 marca z uwagi na małą dostępność preparatu Pfizera, pierwsza dawka trafia nie do medyków, a tylko dla seniorów:

Ze zdziwieniem przeczytaliśmy komunikat Agencji rezerw materiałowych, która zakazuje szczepienia pierwszą dawką członków grupy 0, czyli lekarzy, medyków. Bardzo duża grupa przede wszystkim dentystów, pracowników ich gabinetów nie została do tej pory objęta tym szczepieniem. Zostali wykreśleni, kazano im szukać innych punktów. Zgodnie z tą decyzją ministra okazuje się, że na pewno nie będą szczepieni do 7 marca.

Mówi prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Tadeusz Urban. Zgodnie z harmonogramem odbywa się jedynie szczepienie lekarzy drugą dawką, pozostali muszą czekać niemal do wiosny. Jak zauważa samorząd, to utrudnia białemu personelowi decyzję m.in. o wznowieniu przyjęć pacjentów:

Chcą się zaszczepić, chcą wrócić normalnie do swoich obowiązków zawodowych. Natomiast nie bardzo jesteśmy w stanie im pomóc, dlatego że ten zakaz jest jednak respektowany przez wszystkich. Tu od początku chyba nie chodziło tak bardzo o miłość do medyków, tylko bardziej o to, że byliśmy potrzebni. Nagle się okazuje, że nie trzeba szczepić pozostałej części niezaszczepionych po to, żeby oni mogli normalnie pracować, czyli nieść pomoc.

Pisma kierowane do Ministerstwa Zdrowia na razie na niewiele się zdały. Jak informuje Rada Lekarska w naszym województwie wciąż zbyt duża pozostaje grupa niezaszczepionych lekarzy:

Mamy sygnały, że ponad 20 tys. lekarzy czynnych zawodowo nie zostało zaszczepionych, jak tyczy to jeszcze pozostałych grup tych, którzy wspomagają lekarzy, czyli pielęgniarek, ratowników, salowych, sanitariuszek, pomocy dentystycznych. Ta rzesza osób jest bardzo duża, ponieważ Ci lekarze zgłaszają również problem ze szczepieniem swojego personelu.

Dodaje dr Tadeusz Urban z samorządu lekarskiego w naszym regionie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lipca 2021