Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Śląscy terytorialsi mają sztandar. Ojcem chrzestnym sztandaru jest burmistrz Kuźni Raciborskiej

Facebook Twitter

Śląscy terytorialsi mają swój sztandar. Otrzymali go w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, podczas podczas centralnych obchodów święta Wojsk Obrony Terytorialnej w Warszawie. Wspólnie z 13 Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej swoje sztandary otrzymało również 5 innych brygad WOT.

fot.mat.prasowe 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

Ojcem chrzestnym sztandaru jest burmistrz Kuźni Raciborskiej, Paweł Macha a matką chrzestną- wnuczka pierwszego Marszałka Sejmu Śląskiego, Konstantego Wolnego, Aleksandra Klocek. W śląskich terytorialsach służy obecnie ponad 1 600 żołnierzy.

fot.mat.prasowe 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

Wręczenie sztandaru wojskowego jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii każdej jednostki:

To dla nas wyjątkowa chwila, po trzech latach od sformowania Brygady otrzymujemy najważniejszy dla jednostki wojskowej symbol. Co dla nas bardzo ważne jego fundatorem jest społeczeństwo śląskie, a to dla nas wielki dowód uznania i poparcia żołnierzy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy na co dzień starają się wspierać mieszkańców naszego regionu.

– powiedział dowódca 13 ŚBOT, płk Tomasz Białas.

fot. fot.mat.prasowe 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

W Śląskiej Brygadzie OT służy obecnie ponad 1 600 żołnierzy. Nabór wciąż trwa i każdy może dołączyć do grona terytorialsów. WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy.

fot.mat.prasowe 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

fot.mat.prasowe 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej jest pierwszą brygadą, w której służą psy poszukiwawcze i w ramach której stworzono Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą w skład której prócz psów i ich przewodników wchodzą planiści i nawigatorzy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024