Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Skorzystaj z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia. Złóż wniosek w ZUS

Facebook Twitter

To ważna informacja dla rodziców i opiekunów dzieci, które pozostają pod ich opieką w domach. Nadal żłobki, przedszkola i szkoły pozostają zamknięte. Dlatego można wnioskować o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Obecnie do 25 kwietnia.

Kiedy możemy ze świadczenia skorzystać? W tej sprawie radzi częstochowski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

Przysługuje wówczas, gdy placówka oświatowa dziecka bądź dorosłej osoby niepełnosprawnej jest zamknięta, albo działa w ograniczonym zakresie. Z zasiłku można skorzystać także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może się zająć niania. Świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 roku życia, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.

Formalności jest niewiele

– przyznaje Beata Kopczyńska, rzeczniczka ZUS w naszym regionie, a staranie się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie powinno rodzicom nastręczać dodatkowych trudności. Z wnioskiem nie trzeba odwiedzać urzędu:

Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic, który ma własną działalność gospodarczą, składa taki dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Może to zrobić przez platformę elektronicznych usług ZUS. Miesięczny zasiłek opiekuńczy zarówno dodatkowy z powodu Covid-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych, wynosi 80% wynagrodzenia.

Na stronach instytucji można znaleźć szczegółowe zasady składania wniosku oraz jego wzory

– zachęca rodziców Beata Kopczyńska z ZUS-u w naszym województwie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2021