Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Skomplikowany rok akademicki dla współpracy międzynarodowej jednak zagranicznych studentów jest więcej

Facebook Twitter

Rozpoczął się na dobre okres nauki dla studentów częstochowskich uczelni wyższych. Dla osób przyjezdnych, a tych mamy więcej niż jeszcze rok temu, szczególnie trudny.

Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie, skomplikowały się bowiem kwestie podróży czy wymiany studenckiej na wschodzie.

To jest rzecz, która bezpośrednio podlega pode mnie, bo nadzoruje biuro  studentów zagranicznych. Nie ma co ukrywać, że ta ogólnoświatowa sytuacja bardzo nam utrudniła wymianę akademicką. Mówię tutaj zarówno o programie ERAZMUS, ale przede wszystkim o przyjazdach studentów z Ukrainy, którzy stanowili dużą ilość zagranicznych studentów. To nieco wyhamowało. Studenci zagraniczni odgrywają coraz większą rolę w naszej uczelni. Jest ich już kilkuset i niewątpliwie nas to martwi ale ze strony organizacyjnej będziemy robić wszystko aby poziom napływu nowych studentów utrzymać.

– mówi Maciej Mrowiec, prorektor ds. rozwoju na Politechnice. Tutaj rok akademicki przywitało 400 studentów z zagranicy, czyli o połowę więcej niż rok temu. To coraz bardziej znacząca grupa na uczelni, która również stawia na międzynarodowe badania i kształcenie. Przyjezdne osoby stanowią już ok. 10% wszystkich studentów.

Możemy tak to określić. Zależy jednak czy mówimy tylko o nowych studentach. To już jest 10% więc jest to znaczące. Oczywiście uczą się po polsku, dlatego, że studenci z Ukrainy dosyć płynnie przechodzą na zajęcia na polskich kierunkach. Po jakiś czasie traktujemy ich jak swoich, chociaż formalnie są studentami zagranicznymi.

– jak dodaje prorektor Maciej Mrowiec z Politechniki Częstochowskiej, na zamieszaniu międzynarodowym z powodu wojny, ucierpiały niektóre programy wymiany naukowej i współpracy zagranicznej, głównie poza Unią. Między krajami europejskimi współpraca Politechniki odbywa się bez zakłóceń:

Projekty międzynarodowe. Przykładowo te, które realizujemy: projekt „Horyzonty 2020” i nowe rozdanie „Horyzont Europa”, w ramach unii – nie widzimy takiego problemu. Zarówno kontakty i badania, prowadzone są bez problemów. Kłopoty głównie są z projektami wyjazdowymi do krajów spoza unii. Można powiedzieć, że w zakresie nauki rozwijamy się zgodnie z planem. Chcemy to zwiększać, ale tutaj potrzebujemy parterów przemysłowych w Europie. To jest kluczowe.

Jak dodaje nasz rozmówca, część międzynarodowej współpracy naukowej Politechniki odbywa się online poprzez nowoczesne kanały informacyjne. W Częstochowie 2/3 z zagranicznych studentów kształci się w języku polskim, pozostali w języku angielskim. Na UJD wśród studentów znajduje się w tym roku grupa ok. 300 cudzoziemców, na pierwszym roku to ponad 170 osób.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj