Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Skierowali do Rady Miasta petycję o wycofanie się z podwyżek miejskich podatków

Facebook Twitter

Pod koniec października częstochowscy radni podwyższyli o 11,8 procent stawki niektórych podatków na 2023 rok.

Do Zbigniewa Niesmacznego, przewodniczącego Rady Miasta, została skierowana petycja, w sprawie obniżenia tych stawek:

Krzysztof Świerczyński: Złożona petycja to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy, Ruchu Polska 2050 oraz Regionalnej Organizacji Pracodawców. chcieliśmy w ten sposób wyrazić nasz sprzeciw wobec przyjętej niedawno podwyżce podatków i opłat lokalnych w 2023 roku. Uważamy, że jest to niesprawiedliwie, że w okresie kiedy mamy do czynienia z kryzysem, kiedy rosną ceny, kiedy wszystkim jest ciężko, miasto zamiast pomagać mieszkańcom, przerzuca na nich koszty, nakłada na nich dodatkowe obciążenia.

– jak dodaje Krzysztof Świerczyński ze Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy, wzrost podatków nie był tak wysoki od dawna, stąd apel o wycofanie się z planowanych wzrostów opłat lokalnych:

Krzysztof Świerczyński: Nasz postulat jest dość prosty. Oczekujemy, że stawki podatków i opłat lokalnych zostaną niezmienione, zostaną na tegorocznym poziomie. Dlatego reagujemy już teraz, kiedy nie jest jeszcze za późno, kiedy można to zmienić, kiedy Rada Miasta może wycofać się ze swojej decyzji, aby nie było sytuacji takiej, że mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy, tak naprawdę dowiedzą się o podwyżkach na początku przyszłego roku, kiedy decyzje podatkowe wylądują w ich skrzynkach.

Wobec inflacji, wprowadzenie takich działań na początku przyszłego roku, może zadecydować o losie szczególnie małych przedsiębiorców w naszym mieście, piszą do radnych autorzy petycji.

Krzysztof Świerczyński: W praktyce oznacza to, że każdy właściciel nieruchomości: czy to działki, mieszkania, budynku, także budynków wykorzystywanych pod działalność gospodarczą – bo tu podatki są najwyższe, także właściciele ciężarówek, autobusów, naczep, czy też lokalni kupcy, którzy wnoszą opłatę targową, w przyszłym roku zapłacą prawie 12 % więcej. W przeliczeniu globalnym, oznacza to, że miasto w przyszłym 2023 roku, z kieszeni mieszkańców pozyska dodatkowe 20 milionów złotych.

Podjęte przez miasto decyzje zakładają wzrost podatków: od nieruchomości, podatków od środków transportu oraz opłaty targowej. W sprawie petycji kierowanej do władz samorządowych, informował nas Krzysztof Świerczyński ze Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023