Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

R E K L A M A

R E K L A M A

Siedmiu jeźdźców w policji w Częstochowie. Kolejni już się szkolą

Facebook Twitter

W ogniwie konnym w garnizonie policji w Częstochowie służy 9 koni z 7 wyszkolonymi jeźdźcami. Aktualnie dwóch policjantów przygotowuje się do pełnienia służby w policji konnej, poinformowała częstochowska komenda.

W ogniwie konnym w garnizonie policji w Częstochowie służy 9 koni z 7 wyszkolonymi jeźdźcami. Aktualnie dwóch policjantów przygotowuje się do pełnienia służby w policji konnej, poinformowała częstochowska komenda.
W policji w Częstochowie mamy 7 jeźdźców w służbie / fot. Policja Śląska

Siedmiu jeźdźców w policji w Częstochowie

Na co dzień konne patrole można spotkać w parkach, na terenach leśnych i ulicach Częstochowy. O swojej pracy opowiada mł. asp. Katarzyna Lewińska-Stępniewska.

Katarzyna Lewińska-Stępniewska: Każdy koń policyjny musi mieć swojego opiekuna, także czasem zdarza się tak, że jeden policjant ma np. dwa konie pod opieką. Jest to potrzebne, my musimy stale kontrolować żywienie i stan zdrowia tego konia i jego szkolenie, jego przydatność do służby. Każdy koń potrzebuje tego swojego opiekuna. Pomoc jest potrzebna, tej pracy jest dużo. Latem więcej jest takich imprez do zabezpieczenia. Jak najbardziej zachęcamy wszystkich pasjonatów, wszystkich, którzy chcieliby tak jak my połączyć pracę z pasją.

Częstochowska policja potrzebuje takich pasjonatów, którzy pracę chcą połączyć ze służbą w siodle. Patrole szczególnie dużo pracy mają w letnim sezonie, ale są wykorzystywane cały rok. Zanim koń służbowy wyruszy na pierwszy patrol, musi przejść odpowiednie szkolenie.

Katarzyna Lewińska-Stępniewska: Dla konia to jest około półtorej roku takiego szkolenia, dla jeźdźca troszkę krócej, ale i w przypadku jeźdźca i konia to szkolenie jest dwuetapowe i po każdym z tych etapów jest tak zwana atestacja. Jest to taki rodzaj egzaminu, który właśnie przechodzi i jeździec i koń. Jeżeli zda pomyślnie pierwszy stopień stacji, to może pełni służbę patrolową jakieś mniejsze zabezpieczenia, gdzie ryzyko jest troszkę mniejsze.

Dodaje mł. asp. Katarzyna Lewińska-Stępniewska. Przygotowanie policyjnego wierzchowca do pełnienia służby patrolowej w ruchu miejskim o małym natężeniu i przy zabezpieczaniu imprez o niskim stopniu ryzyka, trwa minimum 6 miesięcy. Cały kurs kończy się testem sprawności użytkowej konia. Z kolei jeździec odbywa 3-miesięczne szkolenie z egzaminem na koniec. Dopiero tak przygotowany duet może wyruszyć w teren.

W Ogniwie Konnym w częstochowskim garnizonie służy natomiast 9 koni z 7 wyszkolonymi jeźdźcami, a dwóch policjantów przygotowuje się też aktualnie do pełnienia służby w Policji Konnej:

  • Larnaka i Sasquatch z mł. asp. Katarzyną Lewińską- Stępniewską,
  • Wan ze st. sierż Wojciechem Grajcarem,
  • Smyczek z asp. Rafałem Kozłem,
  • Opus z sierż. Dominiką Pancerz,
  • Widim ze st. sierż. Oliwią Zyg,
  • Epikur z sierż. Kacprem Płachtą,
  • Gladioso ze st. post Eweliną Rakus,
  • Romeo z asp. Krzysztofem Czekajem.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 marca 2025

R E K L A M A