StartWiadomość dnia Wiadomości

Siedem gmin z naszego województwa deklaruje chęć przyjęcia uchodźców

Samorządy tłumaczą, że nie zostały określone zasady finansowania tego zadania. Na zapytanie wojewody śląskiego odpowiedziały 163 miejscowości. Ubolewano w pismach na brak procedur bezpieczeństwa w procesie przyjmowania i pobytu uchodźców w naszym kraju.

Pismo zostało wysłane na prośbę resortu pracy i polityki społecznej, a odpowiedzi gmin nie są wiążące, chodziło jedynie o „wstępne rozeznanie” w temacie. Nawet te miasta, które są gotowe podjąć uchodźców wojennych, pomoc uzależniają od działań sąsiednich gmin.

W częstochowskim magistracie usłyszeliśmy już kilka tygodni temu, że w zasobach komunalnych nie ma żadnych wolnych lokali, które mogłyby zostać przekazane na ten cel. Chociaż jednocześnie władze Częstochowy deklarują gotowość w niesieniu innego rodzaju pomocy, jeśli pojawią się wytyczne władz centralnych.

Deklaracje wysłano ze 163 gmin. Z tych pism wynika, że na Śląsk mogłyby przyjechać 32 osoby. Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Jastrzębie, Lyski i Mikołów zadeklarowały, że mają miejsca dla 1 rodziny, tylko Czerwionka-Leszczyny mogłaby przyjąć dwie rodziny uchodźców.

Zostaw komentarz