Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Sezon zimowy w pełni. Apele strażaków ciągle aktualne, bo przybywa pożarów o tej porze roku

Facebook Twitter

Sezon grzewczy mamy w pełni, dlatego zwyczajowo strażacy przypominają o zagrożeniach pożarowych w domach i mieszkaniach oraz ostrzegają przed zatruciami czadem. Tylko w tym roku częstochowskie jednostki straży pożarnej wyjeżdżały już do prawie 7 tys. zdarzeń.

wypadek w kokawie Utrudnienia w ruchu w Częstochowie

W sezonie grzewczym przybywa też pożarów:

W okresie jesienno-zimowym to właśnie liczba pożarów zaczyna szczególnie wzrastać. W Polsce dochodzi rocznie do ponad 70 tys. pożarów domów, co powoduje, że jest ich znacznie więcej niż wypadków samochodowych. Nie jest to zatem liczba, obok której można przejść obojętnie. W 2021 roku na terenie miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego powstało już ponad 200 pożarów w obiektach mieszkalnych

– podsumowuje mł. brygadier Kamil Dzwonnik – rzecznik częstochowskiej Straży Pożarnej. Wiele z tych zdarzeń spowodowanych jest awariami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych w naszych domach:

Chodzi tu o takie urządzenia jak kominki, piece kaflowe, ale też piecyki czy kuchenki, szczególnie różnego typu piece, które w okresie zimowym często eksploatujemy ponad miarę, a zapominamy ich serwisować. Zadbajmy również o to, by w naszych domach zawitał kominiarz, który dokona wyczyszczenia przewodów i zwróci uwagę na ich stan techniczny, a nie strażak, by gasić pożar.

W komendzie miejskiej strażaków pytaliśmy, jak tegoroczne statystyki maja się do lat ubiegłych i czy rośnie świadomość mieszkańców dotycząca montażu czujek dymu i czadu?

Liczba tegorocznych interwencji jest porównywalna do statystyk z lat ubiegłych, z uwagi na co nie ustajemy w prowadzeniu kampanii informujących społeczeństwo o zagrożeniach, które niesie ze sobą sezon grzewczy. Stale zachęcamy do zakupu czujek dymu i tlenku węgla. Często przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla potocznie zwanego czadem. Coraz bardziej popularne jest wyposażenie domu w czujki dymu czy tlenku węgla, które są prostym sposobem na wykrycie zagrożenia, jednak z pewnością w wielu domach ich jeszcze brakuje.

Koszt zainstalowania czujki jest niski w stosunku do strat jakie może wyrządzić pożar, dodaje Kamil Dzwonnik – rzecznik Straży Pożarnej w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj