Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Sezon zimowy i grypowy a brak witamin. Dietetyczka radzi dla zdrowia

Facebook Twitter

Trwa sezon grypowy, pojawiają się infekcje wirusowe, dlatego warto zadbać o zdrowie i suplementować substancje, których brakuje nam o tej porze roku. O naturalnej odporności organizmu przypomina specjalistka dietetyk. Jak ją wzmocnić?

fot. Pixabay

Między innymi witaminą D, czyli deficytową w zimie substancją:

Karolina Górnik – Horn: Kiedy nasz organizm jest wstanie sam wytworzyć witaminę D? Wtedy kiedy promienie słoneczne padają pod odpowiednim kątem na naszą półkulę, więc jest to okres od maja do września i co jest ważne, w godzinach od 10 do 15. Przynajmniej przez 15 minut powinniśmy wystawić się na działanie promieni słonecznych, ale powinniśmy pamiętać, że powinniśmy mieć odkryte 18% powierzchni ciała, więc założyć koszulkę lub krótkie spodenki.

O tym jak nasycić nią nasz organizm opowiada Karolina Górnik – Horn, dietetyczka. W zimie sezon na przeziębienia zbiega się z sezonem niskiego poziomu witaminy D w organizmie. Wszystko przez brak słońca. Naukowcy radzą suplementację w celu zapobiegania grypie:

Karolina Górnik – Horn: Warto byłoby raz do roku sprawdzić poziom witaminy D, bo dawki rekomendowane przez ekspertów są dawkami dla osób, które mają ten poziom na odpowiednim poziomie. W momencie dużych niedoborów witaminy D, powinniśmy przyjmować dużo większe dawki lecznicze ale takie, które dopasuje nam lekarz.

Według badań dodatkowe dawkowanie witaminy D zmniejsza rocznie liczbę zachorowań na choroby układu oddechowego o 12%. Braki tej witaminy mogą dotyczyć szczególnie małe dzieci i seniorów:

Karolina Górnik – Horn: Mamy również grypy osób, które narażone są na  niedobory witaminy D. Są to osoby z nadmierną masą ciała czy dzieci z chorobami jelit, a tutaj musimy pamiętać, że może być potrzeba suplementacji przez cały rok. Suplementacja witaminą D powinna odbywać się co roku od września do maja w dawkach zalecanych dla grupy wiekowej. Jeśli chodzi o młodsze dzieci do pierwszego roku życia, suplementacja witaminą D odbywa się cały rok.

– podpowiadała nam dietetyczka Karolina Górnik – Horn.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 lutego 2023