Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Sezon na kleszcze w pełni, niestety w Częstochowie wysyp tych groźnych pajęczaków

Facebook Twitter

Sezon na kleszcze mamy w pełni, niestety w Częstochowie wystarczy przejść przez nieskoszony trawnik, aby zobaczyć te groźne pajęczaki na naszym ciele. Co w przypadku gdy doszło do ukąszenia?

Sezon na kleszcze Chrońmy się przed kleszczami Sezon na kleszcze

Sezon na kleszcze

Złote rady pozostają aktualne każdego roku – ubierajmy długi rękaw i nogawki, jeśli planujemy spacer po lesie:

Katarzyna Kazakiel: Może to być lekkie ubranie, ale które zasłania zarówno nogi, które mają kontakt z zaroślami, trawą,  osłaniać ręce, buty raczej pełne i też wysokie skarpetki, przy czym dobrze byłoby ubierać się w jakieś jasne kolory, z tej prostej przyczyny, że po prostu na nich zobaczymy kleszcza, natomiast jeżeli założymy jakieś ciemne ubranie, wówczas tego kleszcza możemy nie zauważyć, a tak możemy zapobiec ugryzieniu, można go po prostu strząsnąć.

Mówi Katarzyna Kazakiel z zakładu mikrobiologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. Bądźmy uważni, sprawdzajmy po powrocie do domu, czy nie przynieśliśmy kleszcza na skórze. Ważne, aby obejrzeć też nasze dzieci po zabawie na zewnątrz.

Fot. Pixabay

Co w przypadku gdy doszło do ukąszenia?

Katarzyna Kazakiel: Najlepiej go w miarę jak najszybciej usunąć, ale w taki sposób, żeby nie urwać odwłoka od głowy, więc wykręcając, są specjalne kasetki do tego. Jeżeli nie potrafimy sami, można się udać do lekarza, do lekarza pierwszego kontaktu. Kleszcz przyjmuje się, że jeżeli jest usunięty w ciągu 24 godzin, jest bardzo mała szansa, że nawet jeżeli on tę boreliozę ma, to że nas zarazi.

Mimo niewielkich rozmiarów kleszcze są bardzo niebezpieczne ponieważ przenoszą wiele groźnych chorób, w tym boreliozę. Narażeni jesteśmy wszędzie tam gdzie jest dużo zieleni i wysokiej trawy. I jeszcze ważny mit, który obala częstochowska lekarka:

Katarzyna Kazakiel: Absolutnie nie używać żadnych olejków, tłustych rzeczy na odwłok, że on wtedy sam wyjdzie, ponieważ spowoduje to, że taki kleszcz ma tzw. odruch wymiotny i on po prostu te treści żołądkowe, zamiast usunąć, to on jeszcze w większej ilości ją aplikuje.

W taki sposób nie usuwamy kleszczy, dodaje dr Katarzyna Kazakiel ze szpitala na Parkitce. Jeśli mimo usunięcia kleszcza z ciała zaobserwujemy jakieś niepokojące objawy – trzeba pójść do lekarza:

Katarzyna Kazakiel: Rumień jest bardzo charakterystycznym objawem, który może się pojawić już w szóstym dniu. Częściej 14- 30 dnia,  niekoniecznie w miejscu ukąszenia, taki rumień ma co najmniej 5 centymetrów z takim przejaśnieniem w środku. Jeśli to jest jakiś inny ślad, to raczej nie mamy do czynienia z rumieniem. Taki charakterystyczny rumień wędrujący tak zwany, upoważnia już do podania antybiotyku, wcale nie musimy dalej diagnozować. Czasami lekarze już na tej podstawie zalecają antybiotykoterapię, ale należy pamiętać, że nie zawsze się rumień pojawi.

Lekarz pierwszego kontaktu w sytuacji podejrzenia boreliozy skieruje nas do specjalisty chorób zakaźnych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj