Sezon na kleszcze rozpoczęty, ostrzega sanepid
Sezon na kleszcze rozpoczęty. Mamy wiosnę, co oznacza ich wzmożoną aktywność. Pojawiają się co roku i towarzyszą nam podczas wycieczek w zielone rejony - do parków, lasów czy na działkę. Sytuacja taka utrzymuje się zwykle aż do jesieni.

Sezon na kleszcze rozpoczęty
Warto pamiętać, że przed kleszczem można się uchronić i warto to robić. Bo leczenie niebezpiecznych odkleszczowych chorób jest trudne i długotrwałe.
Edyta Kapelka: Sezon na kleszcze już rozpoczęty. Tak naprawdę pojawiają się one w naszych lasach już w marcu, ale nie tylko w lasach, bo ogródki działkowe czy chociażby parki. Tam również kleszcze się pojawiają. Jak najlepiej się przed nimi zabezpieczać? Właściwy ubiór. Kleszcze lgną do jasnych kolorów, do jaskrawych kolorów, takich jak żółty, pomarańczowy. A więc pamiętajmy, by wychodząc do lasu czy na działkę dostosować ubiór, raczej żeby ten ubiór był stonowany.
– przypomina podstawowe zasady częstochowski Sanepid i rzecznik tej instytucji Edyta Kapelka. Mieszkańcy powiedzieli nam, że już kleszcze zauważyli: na działce, podczas spacerów z psem czy nawet w przydomowym ogródku.
Warto pamiętać, aby nie ignorować ukąszenia tego pajęczaka

Fot. Pixabay
Niestety sama teraz choruje na boreliozę, bo mam działkę. Nie wiem kiedy mnie gryzie, jak ugryzie. Już drugi raz jestem chora.
Myślę, że zaczynać ten sezon. Jak się bronić? Do lasu, do parku, odpowiedni ubiór.
Na pewno wszystkie preparaty, jakieś spraye, kremy.
Jeszcze nie, ale już psa zaopatrzyłam, ale podobnież są i jest ich dużo.
Kleszcze są wszędzie, więc trzeba być ostrożnym i czujnym, bo nawet w ogrodach są i na trawie i w jakiś krzaczkach. Wszędzie kleszcze się znajdują. W tym roku rzeczywiście jest więcej tych kleszczy. Szczególnie to psy znoszą do domu. Pies ma obrożę. Córka ma zamiar się zaszczepić.
– o zagrożeniu odkleszczowymi chorobami rozmawialiśmy z przechodniami na ulicach Częstochowy. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna też apeluje o właściwą profilaktykę, nie tylko w kwestii ubioru na wycieczkę do lasu:
Edyta Kapelka: Nie mamy szczepień na boreliozę, o której dużo mówią lekarze. Natomiast kleszczowe zapalenie mózgu – tutaj już są szczepienia i warto na pewno się na tę choroby zaszczepić, jeśli przebywamy dużo na dworze, to tym bardziej jest to wskazane szczepienie. Są również preparaty, którymi powinniśmy się psikać wychodząc w takie miejsca, gdzie te kleszcze żerują. Są preparaty dla ludzi, są również preparaty dla zwierząt. Powinniśmy o tym pomyśleć
– dodaje Edyta Kapelka, rzeczniczka Sanepidu w Częstochowie.
Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!