Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Sezon na grzyby rozpoczęty. Policja i leśnicy apelują o ostrożność

Sezon na grzyby w pełni, policja przypomina: podczas leśnych wypraw nie zapominajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W okolicach Złotego Potoku 78-letni mężczyzna zgubił się w lesie. Senior nie miał przy sobie telefonu, a poszukiwania trwały do zmroku.

fot. Radio Jura

Szacowany czas czytania: 02:10

Sezon na grzyby – sezon w pełni!

Na szczęście wszystko skończyło się dobrze – mężczyzna sam wrócił do domu. A lasy w rejonie Olsztyna i Złotego Potoku są licznie odwiedzane w ostatnich dniach przez grzybiarzy:

Tomasz Szmagier: Całe wycieczki autokarowe z różnych stron Polski, zwłaszcza Śląska, przyjeżdżają na tereny Nadleśnictwa Złoty Potok. Można obserwować wręcz samochody, które się ustawiają w pobliżu lasu już od, powiedzmy sobie, „szarówki” w oczekiwaniu na to, kiedy można wyjść na grzyby.

– mówi Tomasz Szmagier inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Złoty Potok, który ma dla grzybiarze ważne informacje. Posłuchajcie o czym nie można zapominać:

Tomasz Szmagier: Nadleśnictwo Złoty Potok jest dosyć bogate, no i będzie się jeszcze wzbogacało o nowe rezerwaty. Tam niestety, o ile są takie zapisy w planach ochrony, nie wolno nam zbierać grzybów, nie wolno nam zbierać grzybów na uprawach do 4 metrów wysokości. One są z mocy ustawy o lasach objęte zakazem wstępu dla zbioru runa leśnego. I na to powinniśmy zwracać uwagę. Powinniśmy zwracać, uwagę na to, gdzie zostawiamy ten samochód. Samochody na terenie obszarów leśnych powinniśmy zostawiać tylko w miejscach wyznaczonych do parkowania.

Nie parkujcie w lasach, słyszymy od leśników. Nie blokujcie przejazdu służbie leśnej czy strażakom. I jeszcze jedna przydatna rada: posłuchajcie co zrobić jeśli zauważycie w lesie dzika:

Tomasz Szmagier: Nie wykonywać gwałtownych ruchów, raczej starać się odejść spokojnie. Z reguły ten dzik będzie się starał szybciej, niż my go zauważymy. On nas z reguły słyszy, widzi, czuje. Raczej stara się unikać tego spotkania. Może być taka sytuacja, że zdarzy się nam zbłądzić w takich jakichś właśnie młodych uprawach, gdzie jest bardzo gęsto. No i wtedy takie spotkanie jest tym bardziej bardzo prawdopodobne – oddalić się w miarę spokojnie. Nie podchodzić, nie szukać tam wtedy grzybów, tylko raczej skupić się na tym, żeby bezpiecznie opuścić teren. Las jest, w końcu ich domem.

Tomasz Szmagier był gościem Katarzyny Ficy. Policja z kolei apeluje: zawsze zabierajmy naładowany telefon, informujmy bliskich o miejscu pobytu i nie oddalajmy się samotnie. Chwila nieuwagi może skończyć się groźną sytuacją. Dbajmy o siebie podczas grzybobrania.

Tomasz Szmagier w studiu Radia Jura

REKLAMA