Sezon grzewczy: Zaproś serwisanta i kominiarza dla bezpieczeństwa domowników w zimie
Kaloryfery powinny być już ciepłe, szczególnie że jesień zaskoczyła nas chłodem. Gdy tylko rozpoczyna się sezon grzewczy, częstochowscy strażacy ostrzegają przed zagrożeniami pożarowymi w domach i mieszkaniach oraz przed niebezpieczeństwem zatrucia czadem.

Szacowany czas czytania: 01:56
Pamiętajcie, aby sprawdzić instalacje urządzeń grzewczych i serwisować przewody wentylacyjne:
Kamil Dzwonnik: Zachęcamy jednocześnie do zabezpieczenia naszych domostw czujkami wykrywającymi tlenek węgla i dym. Przypominam, iż każdego roku w Polsce z powodu zatrucia czadem umiera kilkadziesiąt osób, a blisko 2000 ulega podtruciu. W obszarze działania częstochowskiej komendy straży pożarnej tylko we wrześnie odnotowaliśmy trzy zdarzenia, w których potwierdzono wystąpienie tlenku węgla. Podjęcie wskazanych działań to nie tylko prawny obowiązek, ale przede wszystkim jedyny gwarant bezpiecznego sezonu grzewczego
– apeluje Kamil Dzwonnik, rzecznik częstochowskiej straży pożarnej. By zminimalizować ryzyko zakażenia się czadem warto zaczerpnąć rady kominiarza. Nasze piece grzewcze w domach powinien sprawdzić z kolei serwisant.
Kamil Dzwonnik: To ostatni moment na przygotowanie się do nadchodzącej zimy. Szczęśliwie nie odnotowaliśmy jeszcze pożarów wynikających bezpośrednio z rozpoczęcia dogrzewania naszych domostw, jednak w okresie jesienno-zimowym to właśnie liczba tego typu pożarów zaczyna szczególnie wzrastać. Nasze doświadczenie pokazuje, iż niestety nie wszyscy właściwie przygotowują się do zimy. Wiele zdarzeń spowodowanych jest wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych. Praktycznie każdego z nich można było uniknąć.
Jak reagować w przypadku zatrucia się tlenkiem węgla?
Kamil Dzwonnik: W sytuacji, gdy mamy podejrzenie zatrucia czadem, reagujmy bezzwłocznie. \nie bagatelizujmy objawów takich jak bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, gdyż mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza, najlepiej wstrzymując oddech, otworzyć szeroko okno, by powstał przeciąg. Jeżeli mamy do czynienia z osobą poszkodowaną, należy ją wynieść z pomieszczenia. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca
– doradzał Kamil Dzwonnik z częstochowskiej straży pożarnej.
Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!