Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Sezon grypowy trwa. Ile zachorowań odnotowano na naszym terenie?

Facebook Twitter

Zajrzeliśmy w ostatnim czasie do częstochowskiego sanepidu. Zwykle o tej porze w poprzednich latach mieliśmy falę zachorowań na grypę. W tym roku zima jest wyjątkowo łagodna.

fot. stevepb / pixabay.com

Czy przekłada się to na liczbę przypadków grypy i podobnych infekcji?

Biorąc pod uwagę statystyki, to od początku obecnego sezonu epidemiologicznego czyli od 01.09. ubiegłego roku do 15.02. roku obecnego, mieliśmy ponad 16 tysięcy zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. Czyli jest to: albo faktyczne zachorowanie poparte odpowiednimi badaniami, bądź są to choroby grypopodobne.

Jak statystyki mają się względem lat poprzednich?

Szczegółowa statystyka, którą mamy mówi, że dwa lata temu, w sezonie 2017/2018 zachorowań w lutym było 12 700. W kolejnym sezonie 2018/2019 w lutym zachorowań odnotowaliśmy niemal 9 tysięcy, a w tym roku mamy tych zachorowań znacznie mniej, bo do połowy bieżącego miesiąca wiemy o 2050 przypadkach. Jeżeli będzie to tak dalej wyglądać na naszym terenie – Częstochowy i powiatu – to podejrzewam, że zachorowań na grypę będzie mniej niż w ubiegłym sezonie. Będziemy dalej to obserwować, bo podsumować cały miesiąc będziemy mogli dopiero po jego zakończeniu.

– mówi Edyta Kapelka – rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 marca 2023