Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ścisłe grono pófinalistów spotkało się w Częstochowie podczas V edycji konkursu Od Mundurka Do Togi

Facebook Twitter

To rywalizacja osób, które mimo młodego wieku już marzą o karierze prawniczej. Konkurs ma coraz większy, krajowy zasięg, ale wśród najlepszych są też częstochowscy licealiści.

Nie wyobrażaliśmy sobie, że ten drugi etap czy finał mogą odbyć się inaczej niż stacjonarnie. Zdecydowaliśmy się ten konkurs przeprowadzić i rzeczywiście uczestnicy są z całej Polski – z Namysłowa, z Głogowa, Warszawy, Katowic, z Sosnowca. Uczestnicy, którzy myślą o tej karierze prawniczej myślę, że nie tylko, są w ogóle zainteresowani przedmiotami humanistycznymi, ten konkurs jest dla nich atrakcyjny.

Rozmawiamy przed marcowym finałem z koordynującą przebieg konkursu Joanną Dawid, z częstochowskiej kancelarii. Co roku konkurs zasilają m.in. humaniści z I Liceum im. Słowackiego…

To jest młodzież wyjątkowa, dlatego że na lekcjach wiedzy o społeczeństwie wiedza o prawie to jest niewielki moduł jedynie a tutaj jednak trzeba się wykazać olbrzymią wiedzą, a szczególnie w tym etapie centralnym. Trzeba rozwiązać kazus, a więc trzeba sięgać już do takiej wiedzy bardzo mocno pozapodręcznikowej, pozaszkolnej, poza tym trzeba umieć tę wiedzę zaprezentować, tak jak na sali sądowej – taka gra aktorska, pewna umiejętność takiej perswazji tej wypowiedzi, to wszystko jest tutaj brane pod uwagę. Młodzież się świetnie przygotowuje.

Mówi Małgorzata Kaim, dyr. I L.O. im. Słowackiego. II etap za nami, odbył się stacjonarnie, z obostrzeniami sanitarnymi, a przed półfinalistami postawił trudne prawnicze wyzwania. Teraz w finale znajdzie się 6tka szczęśliwców.

Do tej pory uczestnicy rzeczywiście już, którzy wystąpienie mają za sobą, reprezentują bardzo wysoki poziom i nie ukrywam, że ta każda edycja jest inna i cały czas jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni, np. mogę zdradzić, że jeden z uczestników z Piotrkowa przygotował opracowanie dla komisji kazusu, także jesteśmy po prostu pod dużym wrażeniem. Finał odbędzie się 1 marca. Do finału przejdzie 6 uczestników.

Dodaje Joanna Dawid. Konkursowi co roku patronuje Radio Jura.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj