Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Samorząd rozpoczyna realizację programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”

Facebook Twitter

To nowa forma opieki nad mieszkańcami potrzebującymi wsparcia w sprawach codziennych, podczas zakupów czy np. w załatwianiu formalności urzędowych.

fot. stevepb \ pixabay.com

Projekt ma dwa źródła finansowania i będzie na razie prowadzony u nas testowo:

Forma wsparcia, jaką Miasto Częstochowa proponuje mieszkańcom, osobom z niepełnosprawnością, to pilotaż, który będziemy prowadzić pierwszy raz. W tym roku, w części jest on finansowany z funduszy rządowych i Gminy Częstochowa. Chcemy zobaczyć jak to będzie wyglądać, czy w kolejnych edycjach startować po takie środki, czy będzie zainteresowanie mieszkańców. Wszystkich chętnych zapraszamy do korzystania, zgłaszania się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który to będzie wydawał decyzje i przyznawał takiego asystenta.

– mówi Adrian Staroniek, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej. Pilotaż programu na razie zaplanowano na 2020 rok. W razie pozytywnego odzewu ze strony adresatów, miasto będzie chciało poszerzyć dostępność tego typu usługi. Pomogą lokalne fundacje i stowarzyszenia:

Realizatorami będą stowarzyszenia. Zgodnie z ideą, którą od wielu lat Miasto Częstochowa przedstawia, wspólnie realizujemy zadania z organizacjami pozarządowymi. Asystent osoby niepełnosprawnej, to tak naprawdę osoba, która może pomagać w czynnościach codziennych, załatwiać urzędowe sprawy i wspierać przez określony czas osoby z niepełnosprawnościami.
Radio Jura: Jedna osoba jest przyporządkowana, jednemu podopiecznemu?
Wychodzimy z założenia, że rzeczywiście tak będzie. Jeden opiekun i jedna osoba z niepełnosprawnością.

– dodaje Adrian Staroniek z Wydziału Polityki Społecznej. Rozmawiał Mariusz Osyra.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022